Mr. L.W.S.A.L.B. (Lousewies) van der Laan

foto Mr. L.W.S.A.L.B. (Lousewies) van der Laan

Spraakmakende en welbespraakte politica van D66, die na lid van het Europees Parlement te zijn geweest een niet onopgemerkte Tweede Kamerperiode doormaakte. Groeide op in het buitenland en was al tijdens haar studie sterk internationaal georiënteerd. Werkte bij de Europese Commissie en was medewerker van Eurocommissaris Van den Broek. Zowel in het Europees Parlement als in de Kamer zette zij zich in voor burgerlijke vrijheden, privacy en de rechten van homo's. Tevens was zij voorzitter van de themacommissie technologiebeleid. Volgde begin 2006 Dittrich op als fractievoorzitter van D66, maar verloor later de strijd om het leiderschap van Pechtold. Zag toen af van een nieuwe termijn als Kamerlid.

D66
in de periode 1999-2006: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Louse Wies Sija Anne Lilly Berthe (Lousewies)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 18 februari 1966

3.

Partij/stroming

partij(en)
D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • fellow Salzburg Global Seminar, van juni 2010 tot januari 2014
  • chef Kabinet van de president van het Internationaal Strafhof te 's-Gravenhage, van januari 2009 tot april 2011
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 februari 2006 tot 23 november 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 30 november 2006
  • lid Europees Parlement, van 20 juli 1999 tot 30 januari 2003

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • lid Raad van Commissarissen Rabobank, regio Den Haag, vanaf april 2018
  • lid internationale bestuursraad ICANN, vanaf oktober 2015

huidige
  • Vicevoorzitter Europese Liberaal-Democraten (ELDR)

vorige (2/13)
  • lid Raad van Toezicht "Terre des Hommes", tot november 2012
  • lid Raad van Toezicht United World Colleges Nederland, tot november 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter themacommissie Technologiebeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 2004 tot 30 november 2006
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Europese Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 november 2005 tot 30 november 2006

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling Expreszo (homo-jongerenblad), omstreeks april 2006
  • lid Comité van Aanbeveling Nederlandse Hartstichting, omstreeks april 2006

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met justitie, mensenrechten, JBZ-aangelegenheden, en emancipatiebeleid (inclusief homobeleid)

op het gebied van de EU (2/4)
  • Diende in april 2001 een verslag in over de kwijting aan enkele EU-agentschappen; en het verlening van kwijting voor de uitvoering van de begroting van de Europese Unie (kwijtingsprocedure).
  • Diende in januari 2001 een verslag in over het gevolg dat de Europese Commissie gaf ten aanzien van de EP-aanbevelingen over de kwijting van de EU-begroting 1997 (initiatief-procedure).

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd op 24 juni 2006 op het D66-congres bij de verkiezing van een nieuwe lijsttrekker verslagen door Alexander Pechtold. Zij kreeg 1752 stemmen, Pechtold 2009.
  • Was van maart tot mei 2004 afwezig vanwege zwangerschaps- en bevallingsverlof
  • Was medeoprichter van de 'Campaign for Parlementary Reform'

uit de privésfeer
  • Haar vader was diplomaat. Groeide op in de Verenigde Staten, Duitsland en België en kwam pas op haar achttiende in Nederland
  • Haar echtgenoot was voorzitter van de Jonge Democraten (1995-1996). Hij is wiskundige en is werkzaam bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit.
  • Vegetariër

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.



© PDC Informatie Architectuur - Alle rechten voorbehouden