Mr. S. (Sybrand) van Haersma Buma

foto Mr. S. (Sybrand) van Haersma Bumavergrootglas

Sybrand van Haersma Buma (1965) is sinds 12 oktober 2010 fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer. Hij is sinds 23 mei 2002 Tweede Kamerlid. Bij de verkiezingen in van 2012 en 2017 was hij lijsttrekker van het CDA. De heer Buma was beleidsmedewerker justitie en plaatsvervangend ambtelijk secretaris van de CDA-Tweede Kamerfractie. In de Tweede Kamer hield hij zich tot hij fractievoorzitter werd vooral bezig met justitie (veiligheidsbeleid). Hij was fractiesecretaris en had zitting in het Presidium van Kamer.

CDA
in de periode 2002-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

Voornaam (roepnaam)

Sybrand (Sybrand)

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Vanaf december 2011 werd in de Tweede Kamer (en daar buiten) het gebruik van de achternaam 'Buma' in plaats van 'Van Haersma Buma' algemeen gangbaar

geboorteplaats en -datum
Workum (Frl.), 30 juli 1965

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • fractievoorzitter CDA Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 12 oktober 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 mei 2002
  • lid gemeenteraad van Leidschendam/Voorburg, van 2 januari 2002 tot 1 juni 2002

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis, Radboud Universiteit Nijmegen
  • lid bestuur familiestichting "Buma"

vorige (2/7)
  • lid bestuur Prins Bernhard Cultuurfonds, Zuid-Holland
  • voorzitter Prins Bernhard Cultuurfonds, Den Haag

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 12 maart 2007 tot 11 november 2010

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling restauratie Grote of Sint Gertrudiskerk te Workum, tot juni 2013
  • lid Comité van Aanbeveling Vriendschapsjaar Nederland-Rusland 2013

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Was in 2006 woordvoerder van zijn fractie bij het debat over het rapport inzake de brand in het cellencomplex Schiphol-Oost
  • Diende in 2006 samen met Frans Weekers (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over invoering van hoofdelijke aansprakelijkheid bij de ontneming van wederrechtelijk verkregen voordeel. Dit voorstel werd in 2010 ingetrokken. (30.841 )

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Voltooide in 1986 de Elfstedentocht
  • Zijn vader was burgemeester van Workum (1962-1970) en Sneek (1970-1993)
  • Zijn grootvader was burgemeester van Stavoren (1930-1938) en van Wymbritseradeel (1938-1941). Hij stierf in 1942 in Neuengamme.

e-mailadres
S.Buma@tweedekamer.nl

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.