P.B.M. (Nel) van Dijk

foto P.B.M. (Nel) van Dijk
bron: Europees Parlement

Voormalig CPN-lid die elf jaar het gezicht van GroenLinks in het Europees Parlement was. Strijdbaar voor vrouwenrechten, voor vervoer, voor natuur en milieu. Schreef strengere Europese regels op haar naam voor het vervoer van dieren over grote afstanden en droeg beslissend bij aan legalisering van abortus. Maar meer nog werd zij, in en buiten het parlement, bekend om haar niet aflatend gevecht tegen fraude en bedrog, te luxe regelingen en voorzieningen voor parlementariërs en voor openheid van het parlement. Daarbij schuwde zij niet het werken met een verborgen camera en het speuren, tot in ambtelijke prullenmanden toe, naar vertrouwelijke stukken. Zij was plaatsvervangend directeur van ProDemos.

CPN, GroenLinks
in de periode 1987-1998: lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Petronella Bernardina Maria (Nel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 22 oktober 1952

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPN (Communistische Partij van Nederland)
  • GroenLinks

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Europees Parlement, van 31 januari 1987 tot 1 september 1998
  • directeur a.i. Huis voor democratie en rechtsstaat, van oktober 2012 tot april 2011
  • plaatsvervangend directeur ProDemos (Huis voor democratie en rechtsstaat), van april 2011 tot 1 juni 2013

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige
  • projectleider Referendumwijzer, in de aanloop tot het referendum over de Europese Grondwet, 2005
  • voorzitter Vereniging Milieudefensie, van mei 2002 tot juni 2007

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

op het gebied van de EU (2/8)
  • Diende in juli 1998 een verslag in over de gezondheidstoestand van vrouwen in de Europese Gemeenschap, waarin onder meer gepleit wordt voor legalisering van abortus en bestrijding van het "toxic syndrome" als gevolg van het gebruik van tampons.
  • Hield zich in het Europees Parlement vooral bezig met vrouwenzaken, begrotingszaken en sociaal-economische vraagstukken

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam begin 1988 met Alexander de Roo het initiatief voor het bijeenbrengen van een overleggroep, waarvan onder anderen Bram van Ojik, Wim de Boer, Ina Brouwer en Joost Lagendijk deel uitmaakten, die allen voorstanders waren van nauwere samenwerking tussen PPR, PSP en CPN. De groep werd, naar de woonplaats van Van Dijk, FC Sittardia genoemd.
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.