Mr. A.E. (Eppo) baron van Voorst tot Voorst

foto Mr. A.E. (Eppo) baron van Voorst tot Voorst

Gelderse edelman, die in 1925 de eerste katholieke Commissaris van de Koningin in Overijssel werd. Was daarvoor directeur van een verzekeringsmaatschappij. Gewaardeerde voorzitter van de Overijsselse Staten en belangenbehartiger van zijn provincie, zowel bij de industrialisatie als bij natuurbehoud. Werd in augustus 1941 vervangen door een NSB'er, maar keerde na de oorlog nog korte tijd terug. Baron met een kenmerkende adellijke levensstijl.

in de periode 1925-1946: Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Alexander Eppo (Eppo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 30 augustus 1880

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 27 mei 1965

begraafplaats en -datum
Heilige Landstichting te Nijmegen, 1 juni 1965

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/3)

  • Commissaris van de Koningin in Overijssel, van 1 juni 1925 tot 9 augustus 1941 (benoemd bij K.B. van 9 mei 1925)
  • Commissaris van de Koningin in Overijssel, van 7 mei 1945 tot 6 mei 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • voorzitter Commissie van toezicht op de Rijksayls voor Psychopathen, vanaf 18 oktober 1933 (nog in 1938)
  • lid bestuur Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, vanaf 30 mei 1936

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Nam het inititiatief tot oprichting van natuurorganisatie "Het Overijsselsch Landschap"
  • Bevorderde als Commissaris de industrialisering van Overijssel en zette zich in voor de stichting van het Economisch-Technologisch Instituut Overijssel
  • Werd ontslagen door de bezetter en vervangen door de NSB'er Van Bönninghausen

uit de privésfeer
  • Zijn vader was lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel. Hij bleef, nadat zijn zoon Commissaris was geworden, nog acht jaar lid van Provinciale Staten van Overijssel.
  • Via zijn tante gelieerd aan de familie Ruijs de Beerenbrouck (zijn tante was de schoonmoeder van jhr. Ch.J.M. Ruijs de Beerenbrouck)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.