Jhr.Mr. P.J. van Swinderen

foto Jhr.Mr. P.J. van Swinderen
Bron: Fotoarchief Spaarnestad

Degelijk bestuurder uit een vermogende calvinistische Groningse regentenfamilie. Werd na tien jaar advocaat te zijn geweest kantonrechter in Groningen en was Statenlid. In 1888 volgde zijn benoeming tot Commissaris van de Koningin in Drenthe. Zorgde er in die functie voor dat er ook antirevolutionairen tot burgemeester werden benoemd. Werd door de liberalen gepasseerd bij een voordracht voor de Hoge Raad. Dankte zijn benoeming tot vicepresident van de Raad van State in 1903 aan het kabinet-Kuyper. Grootvader van freule Wttewaall van Stoetwegen.

in de periode 1888-1911: vicepresident Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 25 juli 1842

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 december 1911

begraafplaats en -datum
Noordlaren, 23 december 1911 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

partij waarop werd gestemd
  • VAR (Vrije-antirevolutionaire partij), van 1897 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/7)

  • vicepresident Raad van State, van 1 december 1903 tot 19 december 1911 (benoemd bij K.B. van 18 november 1903)
  • Commissaris des Konings (vanaf 23 november 1890: 'der Koningin') in Drenthe, van 1 september 1888 tot 1 december 1903 (benoemd bij K.B. van 16 juli 1888)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid ereraad inzake de zogenaamde lintjesaffaire, van januari 1910 tot juli 1910
  • voorzitter College van Curatoren Rijksuniversiteit Groningen, van 1893 tot 1 december 1903

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1886 als eerste aanbevolen voor een benoeming in de de Hoge Raad, maar werd door de Tweede Kamer niet als eerste op de voordracht geplaatst. De meerderheid gaf de voorkeur aan een liberaal.
  • Werd in 1903 benoemd tot vicepresident van de Raad van State, nadat jhr. A.F. de Savornin Lohman daarvoor had bedankt

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn vader was advocaat en lid van Provinciale Staten van Groningen
  • Een zoon van hem was burgemeester van Loosdrecht
  • Zijn schoonvader was burgemeester van Groningen

verkiezingen
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1886 en 1887 in het district Groningen verslagen door S. van Houten

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.