Jhr.Mr. J.Æ.A. van Panhuys

foto Jhr.Mr. J.Æ.A. van Panhuys

Vooraanstaande Groningse edelman, de rijkste man in zijn provincie. Was burgemeester van Tietjerksteradeel en, drie jaar, van Groningen. Daarna Commissaris van de Koningin in Groningen en kort van Overijssel, om vervolgens te worden benoemd tot vicepresident van de Raad van State. Zijn periode als vicepresident was niet de gelukkigste van zijn loopbaan. Hij nam ontslag om gezondheidsredenen en ging rentenieren. Als landheer van de borg Nienoord was hij geliefd bij de bevolking van Leek. Zijn tragische verdrinkingsdood, nadat de koets waarin hij en zijn vrouw zaten in het Hoendiep was terecht gekomen, werd dan ook zwaar betreurd.

in de periode 1883-1896: vicepresident Raad van State, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johan Æmilius Abraham

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Had als roepnaam 'Bram'.

geboorteplaats en -datum
Leek, 17 oktober 1836

overlijdensplaats en -datum
Hoogkerk (Gr.), 6 november 1907

begraafplaats en -datum
Midwolde, 11 november 1907 (familiegraf)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (2/12)

  • vicepresident Raad van State, van 1 augustus 1893 tot 1 januari 1897 (benoemd bij K.B. van 29 juni 1893; eervol ontslag op eigen verzoek bij K.B. van 12 december 1896)
  • lid Raad van Voogdij over H.M. koningin Wilhelmina, van 2 augustus 1893 tot 1 januari 1897

ambtstitel
  • minister van staat, van 28 december 1898 tot 6 november 1907

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter College van Curatoren Rijksuniversiteit Groningen, van mei 1883 tot 1 januari 1893
  • kamerheer in buitengewone dienst van H.M. koningin Wihelmina, tot 6 november 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Verdronk toen het rijtuig waarin hij reisde met zijn tweede echtgenote, zijn zoon, diens echtgenote en een huisknecht ten gevolge van dichte mist nabij Hoogkerk in het Hoendiep geraakte. De koningin werd nog dezelfde nacht van het ongeluk op de hoogte gesteld.
  • Zijn zoon Hobbe was burgemeester van Leek
  • Zijn vader was lid van Gedeputeerde Staten van Groningen

verkiezingen
  • Werd in 1903 in de Staten van Groningen bij de verkiezing van een Eerste Kamerlid verslagen door R.P. Dojes, lid van Gedeputeerde Staten

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.