W.J.E. baron van Lynden van Hemmen

Gelderse landedelman en ambachtsheer van Hemmen, die zich in 1840 in de Dubbele Tweede Kamer enkele keren aansloot bij de liberale opposanten tegen koning Willem I. Stemde tegen de voorstellen over onder meer de ministeriële verantwoordelijkheid en de Staten-Generaal.

oppositioneel ten tijde van Willem I
in de periode 1840: buitengewoon lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Jan Elias

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 9 december 1791

overlijdensplaats en -datum
Hemmen (Gld.), 8 september 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
oppositioneel

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Gelderland)
  • burgemeester van Hemmen, van 9 november 1854 tot 8 september 1860
  • gemeentesecretaris van Hemmen, van 25 januari 1855 tot 8 september 1860

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Ridderschap van Gelderland
  • lid Commissie van Landbouw in de provincie Gelderland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde tot de 15 leden die vóór een amendement op het Adres van Antwoord stemde om te verklaren dat de Grondwet plechtanker van Neêrlands vrijheid en volksgeluk 'moet zijn' in plaats van dat het dat 'is'
  • Stemde in 1840 tegen de wijziging van hoofdstuk III (Staten-Generaal), tegen de invoering van de strafrechtelijke ministeriële verantwoordelijkheid en tegen de periodieke aftreding van kiescolleges

7.

Wetenswaardigheden

predicaten/adellijke titels
  • baron, 2 juni 1822

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.