Mr. H. van Berkel

foto Mr. H. van Berkel

Gerespecteerde katholieke Delftse magistraat, die in 1840 lid van de Dubbele Tweede Kamer was. Zoon van een rijke brouwer en patriottisch bestuurder. Nam na enige tijd als advocaat te hebben gewerkt de leiding van de brouwerij van zijn vader over. Werd in 1811 raadslid in Delft en was nadien wethouder en acht jaar burgemeester.

in de periode 1840: buitengewoon lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Hendrik

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
De achternaam werd op 18 december 1857 gewijzigd in "Van Berckel"

geboorteplaats en -datum
Delft, 5 mei 1783

overlijdensplaats en -datum
Beek (gem. Ubbergen, Gld.), 15 maart 1862

3.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Zuid-Holland)
  • burgemeester van Delft, van 1 november 1840 tot 1 september 1848
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 15 december 1840 tot 24 september 1850 (voor de steden, Delft)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid curatorium Latijnse School te Delft
  • hoofdingeland Hoogheemraadschap Delfland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde tot de 15 leden die vóór een amendement op het Adres van Antwoord stemde om te verklaren dat de Grondwet plechtanker van Neêrlands vrijheid en volksgeluk 'moet zijn' in plaats van dat ze dat 'is'
  • Stemde in 1840 tegen het voorstel inzake de splitsing van Holland, de regeling bij wet van het stemrecht, de periodieke aftreding van stedelijke raden, de invoering van de strafrechtelijke ministeriële verantwoordelijkheid en de wijziging van hoofdstuk III (Staten-Generaal)

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van A.J.L. Borret, lid Notabelenvergadering, Tweede Kamerlid, Gouverneur (Commissaris des Konings)
  • Zijn vader was brouwer en na 1795 lid van de vroedschap en burgemeester. Zijn vader was patriot.

verkiezingen
  • Werd in 1848 door de kiezers van het district Bergen op Zoom als eerste en door de kiezers van het district Nijmegen als tweede op de voordracht voor het Eerste Kamerlidmaatschap gezet, maar werd niet benoemd

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Vergadering van Notabelen, 29 maart 1814 (niet aanwezig)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.