Jhr.Mr. P.S. Dedel

foto Jhr.Mr. P.S. Dedel
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Telg uit een Amsterdams regentengeslacht, die in de hoofdstad ten tijde van de Republiek secretaris van de schepenbank was. In de Bataafse Tijd inspecteur van de posterijen en in 1819 afgevaardigde van Holland in de Tweede Kamer. Stond kritisch tegenover het financiële beleid van de regering. Lid van de Maatschappij der Letterkunde, zonder echter ooit iets letterkundigs te produceren.

financiële oppositie
in de periode 1814-1837: lid notabelenvergadering, buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Samuël

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 22 oktober 1766

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 8 november 1851

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist (tijdens de Republiek)
  • "financiële oppositie" (tijdens Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • lid Provinciale Staten van Holland, van 19 september 1814 tot 19 oktober 1819 (voor de steden, Amsterdam)
  • buitengewoon lid Staten-Generaal van de Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1819 tot 16 oktober 1837 (voor Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Beantwoordde in 1830 de vraag of tot scheiding van Noord en Zuid moest worden overgegaan met "ja"
  • Behoorde in 1831 tot de 20 leden die tegen een wetsvoorstel stemden over een vrijwillige en verplichte geldlening

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een dochter van hem huwde met een zoon van O.W.J. Berg, lid Notabelenvergadering
  • Zijn vader was regent (o.a. burgemeester van Amsterdam en raad ter Admiraliteit)

verkiezingen
  • Stelde zich in 1837 niet meer verkiesbaar

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 16 september 1815

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.