Mr. H. baron Collot d'Escury

foto Mr. H. baron Collot d'Escury
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Rotterdamse regentenzoon, die vierentwintig jaar deel uitmaakte van de Tweede Kamer en die twee periodes voorzitter was. Advocaat in Dordrecht en vanaf 1814 lid van de hogere kringen in Den Haag. Had in 1814 zitting in de Notabelenvergadering die over de ontwerp-Grondwet besliste. Was als Kamerlid kritisch over het financiële beleid van de koning. Hij combineerde zeven jaar het Kamerlidmaatschap met de functie van staatsraad. Zijn vader en broer waren eveneens Tweede Kamerlid.

oppositioneel ten tijde van Willem I, onafhankelijk ten tijde van Willem I, onafhankelijk ten tijde van Willem II
in de periode 1818-1842: lid notabelenvergadering, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 4 september 1773

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 mei 1845

3.

Partij/stroming

stroming(en)
gematigd oppositioneel, onafhankelijk

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1818 tot 17 oktober 1842 (1818-1840 voor Holland, 1840-1842 voor Zuid-Holland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van oktober 1834 tot oktober 1835
  • lid Raad van State, van 16 mei 1835 tot 14 mei 1845 (benoemd bij K.B. van 29 april 1835)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Leiden, van 1815 tot 1844
  • lid in buitengewone dienst, Raad van State, van 28 september 1832 tot 16 juni 1835

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1834 tot de acht leden die vóór het verworpen wetsvoorstel tot vaststelling van de grondbelasting 1835 stemden
  • Behoorde in 1838 tot de 16 leden die vóór een (verworpen) wetsvoorstel over het tarief voor de rechten op in- en uit- en doorvoer stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Derde kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer in 1833 en 1835

predicaten/adellijke titels
  • baron, 14 januari 1816

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.