M.G.H.C. (Ria) Oomen-Ruijten

foto M.G.H.C. (Ria) Oomen-Ruijten
© Hans Kouwenhoven

Ria Oomen (1950) is sinds 9 juni 2015 Eerste Kamerlid voor het CDA. De uit Midden-Limburg afkomtige politica kreeg haar politieke scholing bij de KVP- en CDA-jongeren, waarvan zij landelijk voorzitter was. In 1982 werd mervouw Oomen Tweede Kamerlid. In 1989-2014 was zij lid van het Europees Parlement, waarvoor zij in 2004 en 2009 met voorkeurstemmen werd gekozen. In het Europees Parlement was met name haar rapporteurschap (2007-2014) over de mogelijke toetreding van Turkije tot de EU van belang.

CDA
in de periode 1981-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Maria Gertruda Hermina Cecilia (Ria)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Echt (Lb.), 6 september 1950

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

fractie Europees Parlement
Fractie van de Europese Volkspartij (Christen-Democraten)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • public relation medewerker, PLEM (Provinciale Limburgse Energie Maatschappij), van 1974 tot 1981
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 1981 tot 14 september 1989
  • lid Europees Parlement, van 25 juli 1989 tot 1 juli 2014
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 9 juni 2015

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/8)
  • lid Raad van Toezicht Fontys Hogescholen, vanaf september 2014
  • lid Parlementaire Assemblee van de Raad van Europa

vorige (2/12)
  • voorzitter Stichting Geschillencommissies voor Consumentenzaken, tot 2013
  • voorzitter Stichting Geschillencommissies voor Bedrijf en Beroep, tot 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
ondervoorzitter vaste commissie voor Milieubeheer (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 september 1986 tot 14 september 1989

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
beschermvrouwe verschillende culturele verenigingen en evenementen

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met milieu, consumentenbeleid, sociale zaken (jeugdwerkloosheid, socialewerkvoorziening), monumentenbeleid en het gehandicaptenbeleid

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


op het gebied van de EU (2/18)
  • Was van oktober 2007 tot juli 2014 rapporteur voor advies inzake de betrekkingen EU-Turkije. Betoogde dat Turkije de hervormingen sneller zou moeten doorvoeren, met name op het gebied van fundamentele rechten voor burgers.
  • Schreef in 2011 en 2013 rapporten over de pensioenstelsels en houdbaarheid van pensieonen in de Europese Unie

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in augustus 1981 tot de zestien CDA-fractieleden die alleen tegen het ontwerp-regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D66 stemden, omdat fractievoorzitter Van Agt bij aanvaarding zou opstappen
  • Was in 2013 kandidaat voor de functie van Europese Ombudsman, maar zij werd in de derde (beslissende) stemmingsronde verslagen door de Ierse Emily O'Reilly (359 tegen 276 stemmen).

uit de privésfeer
  • Haar vader was administrateur
  • Haar echtgenoot was architect

verkiezingen
  • Werd in 2004 en 2009 met voorkeurstemmen gekozen in het Europees Parlement

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.