J.D. (Jan Dirk) Blaauw

Foto J.D. (Jan Dirk) Blaauw

Voormalige marineofficier die lange tijd defensiewoordvoerder was van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Werd na zestien jaar actieve dienst docent bij de onderzeebootbestrijding van de Marine en was tevens buitenland-secretaris van de VVD. In de Tweede Kamer hield hij zich behalve met defensie ook bezig met buitenlandse zaken en verkeer (infrastructuur). Actief in internationale parlementen, zoals de NAVO-assemblée, en hoofdbestuurslid van de vereniging 'Onze Vloot'. Hoffelijk in de omgang en altijd correct gekleed. Voerde in de Tweede Kamer met krachtig stemgeluid het woord. Was in 2006 Kamerkandidaat voor Eén NL.

VVD
in de periode 1978-2006: lid Tweede Kamer

voornamen (roepnaam)

Jan Dirk (Jan Dirk)

personalia

geboorteplaats en -datum
Padang (Ned.-Indië), 27 april 1941

partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1966 tot 2006
  • Eén NL, vanaf september 2006
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 2008

hoofdfuncties/beroepen

  • officier Koninklijke Marine, van 1962 tot 1978 (onder meer op onderzeeboten, onderzeebootjagers en fregatten)
  • docent onderzeebootbestrijding, Operationele School Koninklijke Marine, tot januari 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 januari 1978 tot 3 juni 1986
  • medewerker Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen "Clingendael" te 's-Gravenhage, van 1986 tot 1987 (uitgeleend door Koninklijke Marine om studie te schrijven over de maritieme strategie van Nederland)
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 28 april 1987 tot 15 februari 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 september 1988 tot 14 september 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1990 tot 23 mei 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 juli 2002 tot 30 januari 2003

officiersrangen
luitenant-ter-zee eerste klasse

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met defensie, buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat en in de periode 1978-1982 tevens met visserij-aangelegenheden.

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 1980 tot de vier VVD-leden die vóór een amendement-Brinkhorst op het wetsvoorstel Wet lidmaatschap koninklijk huis stemden, waardoor de kring van het koninklijk huis werd beperkt tot de kinderen van koningin Beatrix. Aanvaarding van het amendement met 70 tegen 68 stemmen was voor de regering reden het wetsvoorstel in te trekken.
  • Behoorde in 1981 tot de drie leden van zijn fractie die tegen het uit de Grondwet schrappen van de bepaling over de doodstraf stemden
  • Behoorde in 1981 tot de elf leden van zijn fractie die tegen een (aangenomen) motie-Van der Hek/Ter Beek stemden over het niet leveren van ontwerpen en/of onderdelen ten behoeve van kerncentrales aan Taiwan
  • In 1981 stemden hij en Van Aardenne als enigen van hun fractie bij de tweede lezing tegen het uit de Grondwet schrappen van de bepaling over de doodstraf

wetenswaardigheden

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Marineblauw" (ter onderscheiding van zijn fractiegenoot P.M. Blauw, die bekend stond als Boerenblauw)

woonplaats
Sassenheim

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • H. Visser, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1983)
  • T. van Rijckevorsel en H. Enkelaar, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1988)
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999)

uitgebreide versie

uitgebreide versie
In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.