A.J. de Smit van den Broecke

Zeeuwse marineofficier en zoon van de burgemeester van Aardenburg die, toen hij kapitein ter zee was, minister van Marine werd in het kabinet-Van Hall/Donker Curtius. Kwam als minister in conflict met de Tweede Kamer over de bouw van een drijvend dok. Bleef echter, ook na het aftreden van het kabinet-Van Hall, nog een maand aan tot er een opvolger was. Na zijn aftreden directeur van de Marine-instituten in Vlissingen en Den Helder.

technocraat
in de periode 1855-1856: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Abraham Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Aardenburg (Zld.), 13 mei 1801

overlijdensplaats en -datum
Oost-Souburg (gem. Oost- en West-Souburg, Zld.), 1 januari 1875

3.

Partij/stroming

partij(en)
partijloos

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • minister van Marine, van 8 februari 1855 tot 1 augustus 1856
  • directeur en commandant Marine-instituut te Vlissingen, van 1 november 1857 tot 1 juli 1861
  • gepensioneerd, vanaf 1 juli 1861

officiersrangen (2/7)
  • vice-admiraal, van 1 april 1860 tot 1 juli 1861
  • vice-admiraal b.d., vanaf 1 juli 1861

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

adjudant in buitengewone dienst van Z.M. koning Willem III, van 31 juli 1856 tot 1 januari 1875

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte in 1846 de expeditie naar Bali mee
  • Vroeg ontslag als minister, nadat de Tweede Kamer geen f 200.000 wilde beschikbaar stellen voor een nieuw drijvend dok te Willemsoord. De Tweede Kamer verwierp op 23 april 1856 met 38 tegen 14 stemmen een door hem ingediende suppletoire begroting. Bleef uiteindelijk aan en was zelfs nog een maand lid van het kabinet-Van der Brugghen, totdat J.S. Lotsy hem opvolgde.

uit de privésfeer
  • De naam Smit werd bij zijn geboorte toegevoegd, omdat grootmoeder Smit getuige was bij de aangifte (informatie Gem.)
  • In september 1875 werd op de begraafplaats te Oost-Souburg een monument ter nagedachtenis aan hem opgericht
  • Zijn vader was burgemeester van Aardenburg en lid van Provinciale Staten van Zeeland

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.