Mr. Th.M. Roest van Limburg

foto Mr. Th.M. Roest van Limburg

Minister van Buitenlandse Zaken in het liberale kabinet-De Vries. Politieke leerling van Thorbecke en daarna een belangrijk oppositioneel journalist bij de Arnhemsche Courant. Belandde in de diplomatie. Als gezant in de Verenigde Staten - hij was gehuwd met de dochter van een Amerikaans politicus - maar matig gewaardeerd. Was als minister niet tegen zijn taak opgewassen en stond slecht aangeschreven in het parlement.

liberaal
in de periode 1868-1870: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Theodorus Marinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 8 juli 1806

overlijdensplaats en -datum
Florence, 3 maart 1887

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • zaakgelastigde te Lissabon, van 1 augustus 1851 tot 1856
  • gezant te Washington, van 15 oktober 1856 tot 8 juni 1868
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, van 8 juni 1868 tot 1 september 1868 (ad interim vanwege diplomatieke beleefdheid)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 1 september 1868 tot 12 december 1870

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

publicist "Arnhemsche Courant", vanaf 1 januari 1835 (meest kritische liberale oppositieblad van C.A. Thieme)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1869 het wetsvoorstel tot Goedkeuring van de herziene Rijnvaartakte (Akte van Mannheim) tot stand. Het verdrag was onder zijn voorganger tot stand gekomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Al in juli 1870 wilde hij opstappen
  • In Tweede Kamer had men weinig vertrouwen in hem. De Kamer bracht een kritisch verslag uit over zijn begroting 1871. Zo was er ontstemming over de wijze waarop hij de Nederlandse handelsbelangen had behartigd en werd hem onvoldoende kennis van de aard van de buitenlandse betrekkingen verweten. Een belangrijk punt van kritiek was verder de wijze waarop hij een conflict met Venezuela had aangepakt. Op 2 november 1870 vroeg hij om ontslag. Dat werd hem in december eervol verleend, nog voor het kabinet-Van Bosse/Fock aftrad. Was daarna in buitenland woonachtig.
  • "Le type des ministres paresseux" [een luie minister] (uitspraak van Beaulieu, Belgisch gezant)

uit de privésfeer (3/8)
  • Weigerde in 1871 een benoeming tot minister-resident in Constantinopel
  • Hij was gehuwd met een Amerikaanse
  • Zijn schoonvader, Lewis Cass (1782-1866), was officier (generaal), diplomaat en staatsman. Hij was in 1831-1836 minister van Oorlog, in 1836-1842 ambassadeur in Parijs, in 1849-1857 senator en in 1857-1860 minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. In 1848 verloor hij de presidentsverkiezingen van Zachary Taylor.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.