Jhr.Mr. W.F. Rochussen

foto Jhr.Mr. W.F. Rochussen
bron: M.W. Jurriaanse

Negentiende-eeuws minister en staatsraad. Intelligente zoon van de vooraanstaande staatsman J.J. Rochussen. Maakte als diplomaat snel carrière en werd gezant in Brussel en in Berlijn. Onderhield goede contacten met onder anderen Von Bismarck. Korte tijd minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Van Lynden van Sandenburg en daarna drieëntwintig jaar staatsraad. Werd door Willem III in 1876 in de adelstand verheven.

conservatief
in de periode 1881-1907: minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Frederik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 18 december 1832

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 17 juli 1912

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief-liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • minister van Buitenlandse Zaken, van 15 september 1881 tot 23 april 1883
  • ambteloos, van april 1883 tot 16 mei 1886
  • lid Raad van State, van 16 mei 1886 tot 31 mei 1907 (benoemd bij K.B. van 30 april 1886)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter Staatscommissie Arbeidsenquête, van juni 1890 tot 8 januari 1894

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Marine (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn regelmatige contacten als gezant te Berlijn met Von Bismarck en Von Bülow, rijkskanselier en staatssecretaris, vestigden in hem doorlopend wantrouwen in de bedoelingen van het Duitse rijk met Nederland. Dit mondde bij het staatsbezoek van het Belgisch koningspaar aan Berlijn in 1878 uit in geruchten dat Nederland tussen het Duitse keizerrijk en België zou worden opgedeeld.
  • Hij was de eerste gezant, die een uitvoerig, opmerkelijk rapport schreef over het socialisme
  • In januari 1882 verwierp de Tweede Kamer voor de tweede maal een door hem verdedigde Goedkeuringswet van het Handelstractaat met Frankrijk

uit de privésfeer
Was gehuwd met een Deense

verkiezingen
  • Was in 1891 in het district 's-Gravenhage Tweede Kamerkandidaat, maar werd niet gekozen (kreeg slechts negen procent van de stemmen)

niet-aanvaarde politieke functies
  • Weigerde in 1873 ministersportefeuille (tijdens formatie-Van Lynden, o.a. vanwege politiek kleurverschil)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 5 januari 1876

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.