Drs. M. (Meiny) Epema-Brugman

foto Drs. M. (Meiny) Epema-Brugman
bron: Fotobureau Stokvis

Sociaaldemocrate die zich van lerares opwerkte tot de invloedrijkste vrouw in de top van het Nederlandse bedrijfsleven. En altijd bleef ze wie ze was: sociaal, toegankelijk, aardig. Een opvallende carrière, die in 1970 begon als lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Werd al snel een gezaghebbend milieuwoordvoerder. Bracht het tot voorzitter van de commissie voor Economische Zaken. Ook boegbeeld van de emancipatie: 'vrouwen moeten zorgen dat ze terecht komen in de machtscentra waar de beslissingen worden genomen'. Verwezenlijkte dat zelf volledig: een groot aantal commissariaten, kroonlid van de SER, talrijke voorzitterschappen van energie- en milieuorganisaties.

PvdA
in de periode 1970-1982: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Meintje (Meiny)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 28 november 1930

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid gemeenteraad van Puttershoek, van 2 september 1958 tot 6 september 1966
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van januari 1968 tot 3 juni 1970
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 april 1970 tot 10 mei 1971
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 augustus 1972 tot 16 september 1982

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/17)
  • voorzitter Commissie gebiedsindeling Kamers van Koophandel en Fabrieken, vanaf april 1996
  • lid Commissie van Wijzen ICES/KIS (subsidies investeringen kennisinfrastructuur), van 1 juni 2003 tot 1 januari 2004

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter vaste commissie voor het Emancipatiebleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 22 april 1980 tot 30 september 1981
  • voorzitter bijzondere commissie voor de stukken over aanlanding van LPG (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 28 april 1982 tot 16 september 1982

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1973 samen met Jan Terlouw (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over beperking van schadelijke verpakkingen; het voorstel werd ingetrokken, nadat de regering zelf een regeling had voorgesteld
  • Interpelleerde op 14 mei 1980 minister Van Aardenne over het prijsbeleid

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was tijdens de formatie-Den Uyl in 1977 kandidaat voor het staatssecretariaat van Economische Zaken

uit de privésfeer
  • Haar echtgenoot was colporteur
  • Haar vader was kruidenier

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, december 1967 (stond haar (opvolgers)plaats af aan onderwijs-specialist Laban)
  • staatssecretaris, 1981 (weigerde toen bleek dat men haar vroeg omdat "er zo nodig een paar vrouwen in de regerings-ploeg moesten")

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.