Mr. A.I.M.J. baron van Wijnbergen

foto Mr. A.I.M.J. baron van Wijnbergen
bron: Onze Afgevaardigden

Vooraanstaande, strijdbare katholieke politicus in de eerste helft van de twintigste eeuw. Advocaat en administratief rechter en in 1903 Tweede Kamerlid voor het district Elst. Later ook partijvoorzitter. Verdedigde met overtuiging het RK-onderwijs 'van bewaarschool tot universiteit' als ideaal van katholieke emancipatie. Maakte als onderwijswoordvoerder in 1916 deel uit van de Pacificatiecommissie-Bos. Werd vanwege zijn uitspraak 'socialisten zijn canaille' door tegenstanders 'Baron Canaille' genoemd. Gemakkelijk, slagvaardig spreker en joviaal in de omgang. Groot voorstander van samenwerking van de rechtse partijen en bewonderaar van Colijn.

Rooms-Katholieken, Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1904-1933: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Ignatius Maria Josephus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Loenen (gem. Apeldoorn), 8 maart 1869

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 1 maart 1950

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 april 1904 tot 25 februari 1917 (voor het kiesdistrict Elst)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1917 tot 9 mei 1933 (1917-1918 voor het kiesdistrict Elst)
  • vicevoorzitter-lid Centrale Raad van Beroep, van 1 november 1932 tot 1 april 1933
  • voorzitter Centrale Raad van Beroep, van 1 april 1933 tot 1 april 1939

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid bestuur Nijverheidsorganisatie TNO, omstreeks 1938 en nog in 1946
  • lid vaste commissie voor de Economische Voorlichting, omstreeks 1938

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1922 tot juni 1922
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1924 tot mei 1924

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
ere- en devotie-ridder Maltezer Orde

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • In de Katholiek fractie was hij de onderwijsspecialist. Hield zich verder bezig met justitie en economische aangelegenheden.

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Raakte in oktober 1931 vrij ernstig gewond door een aanrijding met een motorrijder in Utrecht. Keerde in mei 1932 terug in de Tweede Kamer.
  • Een zoon van hem was burgemeester van resp. Waalre, Lisse en Wassenaar

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1909 S. Lindeman (sdap)
  • Versloeg in 1913 Dr. P.J. Muller (prot.chr.)
  • Versloeg in 1917 F. van Eeden (comité anti-grondwetsherziening)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "De rode baron" (aanvankelijk)
  • "Baron Canaille"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.