W. (Willem) Wijk

foto W. (Willem) Wijk

Eenling in de Tweede Kamer namens het Verbond tot democratisering van de weermacht. Kwam vooral op voor de belangen van lagere officieren en hun weduwen. Trachtte in 1920 tevergeefs via een motie de SDAP te bewegen zich onomwonden uit te spreken voor het afschaffen van het leger. Stemde zelf tegen die motie. 'Redde' in 1921 door voor te stemmen wel de ontwerp-Dienstplichtwet van minister Van Dijk.

VDW, Neutrale fractie
in de periode 1918-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Wilhelmus (Willem)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Noorderhoogebrug (gem. Noorddijk, Gr.), 17 september 1864

overlijdensplaats en -datum
Amersfoort, 24 januari 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
Verbond tot Democratisering der Weermacht, vanaf 23 februari 1918

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Neutrale Fractie, van 27 september 1918 tot 16 april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • onderofficier
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juni 1922
  • fractievoorzitter Verbond tot Democratisering der Weermacht (éénmansfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 april 1921 tot 24 juni 1922

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • president-commissaris diverse bedrijven
  • bestuurslid van diverse charitatieve instellingen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1920 tegen een door hemzelf ingediende motie, waarin werd uitgesproken dat het leger kon worden afgeschaft
  • Stemde in december 1921 als enige van de links vóór de ontwerp-Dienstplichtwet van minister Van Dijk, waardoor deze met 50 tegen 48 stemmen werd aangenomen. Twee afgevaardigden (tegenstanders van het voorstel) van links waren afwezig.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was pelmolenaar

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.