Jhr. H.O. Wichers

foto Jhr. H.O. Wichers
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Liberaal minister en Tweede Kamerlid. Was zowel officier op diverse marineschepen als ambtenaar op het ministerie van Marine. Werd door Kappeyne van de Coppello als minister van Marine opgenomen in diens kabinet. Bleef nadien als Tweede Kamerlid voor Amsterdam behoren tot het kleine groepje-Kappeynianen. Was na zijn ministerschap ook weer in dienst van de marine.

Kappeynianen, liberaal
in de periode 1877-1884: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrikus Octavius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Winschoten, 5 mei 1831

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 23 januari 1889

begraafplaats en -datum
Diemerburg, "Rustoord", 26 oktober 1889 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Kappeyniaan, van 1879 tot 1884

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/14)

  • minister van Marine, van 3 november 1877 tot 20 augustus 1879
  • minister van Oorlog ad interim, van 29 juni 1878 tot 15 februari 1879 (tijdens ziekte en na het overlijden van minister De Roo van Alderwerelt en in afwachting van aantreden minister Den Beer Poortugael)
  • minister van Koloniën ad interim, van 26 februari 1879 tot 12 maart 1879 (na het overlijden van minister Van Bosse)
  • commandant Zr.Ms. ramtorenschip "Koning der Nederlanden", van oktober 1880 tot 1881
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1881 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • directeur entrepôtdok te Amsterdam, van 1 september 1885 tot januari 1889

officiersrangen (2/4)
  • kapitein-luitenant-ter-zee, van 1 augustus 1872 tot 28 februari 1877
  • kapitein-ter-zee, vanaf 1 maart 1877

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • adjudant des Konings in buitengewone dienst, van september 1878 tot 23 januari 1889
  • lid commissie inzake de kustverdediging, 1879

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Werd in 1881 bij de periodieke verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen
  • Werd in 1884 bij de algemene verkiezingen niet herkozen

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.