Dr. P.J.F. Vermeulen

foto Dr. P.J.F. Vermeulen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatief-katholieke voorman uit Delft, die enige jaren voorzitter van de RK-kamerclub in de Tweede Kamer was. Was scheikundige en docent op de HBS. Kwam - zeker voor die tijd - als jonge man in de Tweede Kamer (34 jaar). Onderwijs-woordvoerder van de Katholieken. Stond vaak tegenover Schaepman, waarbij ook zijn banden met het dagblad De Tijd van groot belang waren. Na zijn Tweede Kamerlidmaatschap nog negen jaar senator.

Algemeene Bond (RKSP), Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1880-1913: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Jacobus Franciscus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 11 januari 1846

overlijdensplaats en -datum
Rijswijk (Z.H.), 9 oktober 1913

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 juni 1880 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • redacteur/directeur "De Tijd", van 1884 tot 1913
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Helmond)
  • voorzitter R.K.-Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 maart 1892 tot 27 september 1892
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Helmond)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1904 tot september 1904 (voor het kiesdistrict Amsterdam VII)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1904 tot 9 oktober 1913 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Nederlands Comité voor Transvaal, vanaf januari 1900
  • lid Legercommissie, vanaf 4 februari 1911 (nog in 1913)

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1911 tot september 1911
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1913 tot 9 oktober 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Bracht in 1883 een initiatiefwet tot stand inzake versoepeling van de eisen voor het verwerven van de akte van hoofdonderwijzer
  • Behoorde in 1896 tot de katholieke anti-Takkianen die tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Ondertekende voor de verkiezingen van 1891 met 13 andere conservatief-katholieke Tweede Kamerleden een manifest waarin onder meer stelling werd genomen tegen het verbond met de antirevolutionairen en werd gepleit voor lagere defensielasten. Verder werd aangedrongen op herstel van het gezantschap bij de paus.
  • Bedankte op 27 september 1892 om persoonlijke redenen voor het voorzitterschap van de R.K.-Kamerclub
  • Werd in september 1898 gekozen tot ondervoorzitter van de R.K.-Kamerclub, maar bedankte vanwege zijn gezondheid

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was advocaat-generaal bij de Hoge Raad
  • Zijn vader was huisarts en gemeenteraadslid van Delft

verkiezingen (3/7)
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1884 en 1886 in de eerste stemmingsronder gekozen en in 1887 bij enkelvoudige kandidaatstelling
  • Versloeg in 1888 P.A. van de Mortel (rk)
  • Werd in 1891, 1894 en 1897 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.