Mr. H.A. van de Velde

foto Mr. H.A. van de Velde
bron: Onze Afgevaardigden

Vooraanstaand lid van de antirevolutionaire fractie, die over uiteenlopende onderwerpen het woord voerde en vicefractievoorzitter was. Was een in Nederlands-Indië geboren zoon van een marineofficier en werd vrijwel direct na zijn studie burgemeester van Bodegraven. Was dat later in Loosduinen. Vervolgens achttien jaar gedeputeerde van Zuid-Holland. In 1890-1894 afgevaardigde voor het district Delft. Verloor in 1894 als Takkiaan zijn zetel, maar keerde in 1897 weer terug (tot de verkiezingen van 1918).

antirevolutionair, ARP
in de periode 1890-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Henri Adolphe

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Banjoemas (Ned.-Indië), 9 september 1855

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 28 mei 1919

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan, 1894

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 april 1890 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 6 juli 1898 tot 28 mei 1919 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1901 tot 28 mei 1919

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid curatorium "Christelijk Gymnasium" te Delft
  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Heemskerk), van 2 mei 1910 tot 15 mei 1912

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1913 tot september 1913
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1915 tot november 1915

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende zaken waaronder binnenlandse zaken, koloniën, visserij, militaire aangelegenheden en over zaken betreffende zijn district

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was assuradeur

verkiezingen (3/10)
  • Versloeg in 1909 H.J. Romeyn (ul)
  • Versloeg in 1913 W.J.C. van Santen (ul)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.