Mr. P. van der Veen

foto Mr. P. van der Veen
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Gematigd conservatieve landeigenaar en procureur uit Smilde, die zestien jaar afgevaardigde voor het district Assen was. Voerde met regelmaat het woord in de Kamer over uiteenlopende zaken en nam in 1856 het initiatief voor de enquête naar de gang van zaken rond de concessie voor landwinning bij het Zwolsche Diep. Verloor in 1866 zijn zetel aan Thorbecke.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1850-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Petrus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 5 oktober 1809

overlijdensplaats en -datum
Assen, 7 augustus 1879

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch' liberaal
  • liberaal op koloniaal gebied

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Assen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Assen)
  • schoolopziener, tweede schooldistrict van Drenthe (Noord-West Drenthe), van 1 januari 1858 tot 1 september 1858
  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 24 april 1863 tot 7 augustus 1879 (voor het kiesdistrict Assen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid hoofdbestuur Drents landbouwgenootschap, van 1844 tot 1850
  • commissaris Maatschappij van Weldadigheid, omstreeks 1862

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1861 tot de meerderheid die vóór de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman in tabak, vrederechter te Leeuwarden (1819), schepen (1806-1808) en kantonrechter te Oldeberkoop (vanaf 1830)

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in juni 1866 L. Oldenhuis Gratama (lib.) na herstemming
  • Werd in oktober 1866 in de eerste stemmingsronde verslagen door onder anderen J.R. Thorbecke (lib.)
  • Werd in oktober 1867 na herstemming verslagen door L. Oldenhuis Gratama (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.