J.Th.M. Smits van Oijen

foto J.Th.M. Smits van Oijen
bron: Onze Afgevaardigden

Vrijgezelle zoon van een Eerste Kamerlid, die zeven jaar Tweede Kamerlid voor de katholieken was. Volgde op 27-jarige leeftijd zijn vader op als burgemeester van Eindhoven. Sprak in de Tweede Kamer enkele keren bij begrotingsbehandelingen. Werd als burgemeester gekenschetst als werkzaam, onvermoeid en doortastend. Overleed enkele weken na zijn vader op 40-jarige leeftijd.

Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1891-1898: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Josephus Theodorus Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Eindhoven, 5 februari 1858

overlijdensplaats en -datum
Eindhoven, 12 oktober 1898

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • burgemeester van Eindhoven, van 1 april 1885 tot 12 oktober 1898 (benoemd bij K.B. van 17 maart)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 12 oktober 1898 (voor het kiesdistrict Eindhoven)

5.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer bij de behandeling van de begrotingen van justitie voor 1894 en 1896 en bij de Indische begroting voor 1895
  • Behoorde in 1896 tot de katholieke anti-Takkianen die tegen de ontwerp-Kieswet van Van Houten stemden

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had een belangrijk aandeel in de oprichting van stoomtram-maatschappij 'De Meierij'

uit de privésfeer
Een jongere broer van hem was gedeputeerde van Noord-Brabant. Hij was gehuwd met een dochter van H.G.L. Regout, Eerste Kamerlid.

verkiezingen
  • Werd in 1891 en 1897 met ruime meerderheid en in 1894 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.