W.A. baron Schimmelpenninck van der Oye

foto W.A. baron Schimmelpenninck van der Oye
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Tweede Kamerlid en minister onder Willem II, die toen voorstander was van enige hervorming van het staatsbestel. In 1847 Gouverneur van Gelderland. Was in die tijd bevriend met Thorbecke. Deze achtte, toen hijzelf minister was geworden, de in zijn ogen te conservatieve Schimmelpenninck echter ongeschikt om Commissaris des Konings te blijven en ontsloeg hem daarom (zeer tegen de zin van de koning). Daarmee kwam ook hun vriendschap ten einde. Hij kreeg daarna hoge hoffuncties en keerde terug in de Tweede Kamer, waarvan hij zelfs kort voorzitter was. Nadien nog, als vertrouweling van de koning, Eerste Kamerlid.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, conservatief, moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1831-1872: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister, Provinciaal Gouverneur, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Anne

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Doesburg, 6 januari 1800

overlijdensplaats en -datum
Voorst (Gld.), 12 december 1872

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (voor 1849)
  • "pragmatisch liberaal", tot 1853
  • conservatief, vanaf 1853

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1831 tot 18 oktober 1841 (voor Gelderland)
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 1 juni 1841 tot 15 februari 1846
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, van 21 september 1843 tot 15 oktober 1843
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1846 tot 18 oktober 1847
  • opperhofmaarschalk, van 1 februari 1853 tot 12 december 1872
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 juni 1853 tot 1 april 1860 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 april 1858 tot 19 september 1858
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 juni 1860 tot 12 december 1872 (voor Gelderland)

ambtstitel
  • minister van staat, van 15 februari 1846 tot 12 december 1872

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Staatscommissie inzake de financiële gevolgen van de overeenkomst met België, van 9 mei 1839 tot januari 1841
  • lid Raad van Toezicht Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Landontginning in Nederland, omstreeks 1857

afgeleide functies, presidia etc. (2/16)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1866 tot december 1866
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1868 tot november 1868

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/13)
  • Stemde in 1869 tegen het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Werd in november 1852, ondanks bezwaren van de koning, als Commissaris des Konings ontslagen omdat hij volgens Thorbecke te weinig in de geest van de nieuwe Grondwet bestuurde
  • Versloeg op 14 april 1858 bij het opmaken van de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap W.H. Dullert. Hij kreeg in de tweede stemronde 26 stemmen, tegen 25 voor Dullert.
  • Werd in september 1858 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van H.W. baron van Aylva van Waardenburg en Neerijnen, Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was burgemeester van Hattem, raad in het Hof van Gelre (1793) en president van het Hof van Justitie te Batavia

verkiezingen
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de liberalen W.H. Dullert en J.P.P. baron van Zuylen van Nijevelt
  • Versloeg in 1856 jhr. C.A.E.A. van Panhuys (lib.) en J.J.L. van der Brugghen (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.