Mr. F.D. graaf Schimmelpenninck

foto Mr. F.D. graaf Schimmelpenninck
bron: Onze Afgevaardigden

Conservatieve graaf die door een val van zijn paard beroemd werd. Daardoor kon hij in 1900 in de Tweede Kamer niet tegen de ontwerp-Leerplichtwet stemmen en haalde dat voorstel het met één stem verschil. "Het paard was verstandiger dan de meester", zeiden voorstanders van de wet. Maakte verder weinig indruk in de Tweede Kamer, waarin hij ruim zeven jaar het district Amersfoort vertegenwoordigde. Hij was een zoon van de conservatieve minister R.J. Schimmelpenninck en werd na een loopbaan bij de Rhijnspoorwegmaatschappij burgemeester van Amersfoort en vervolgens gedeputeerde en Commissaris van de Koningin in Utrecht.

Vrij-AR
in de periode 1894-1901: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Francis David

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 20 april 1854

overlijdensplaats en -datum
Baarn, 3 januari 1924

begraafplaats en -datum
Utrecht, 7 januari 1924

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief/antirevolutionair

partij(en)
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van 1897 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 september 1901 (voor het kiesdistrict Amersfoort)
  • lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 25 november 1899 tot 1 augustus 1905
  • Commissaris van de Koningin in Utrecht, van 1 augustus 1905 tot 1 augustus 1914 (benoemd bij K.B.van 27 juni 1905)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/11)

  • voorzitter Maatschappij van Weldadigheid, afdeling Amersfoort
  • lid Raad van Commissarissen NCSM (Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij), omstreeks 1920

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vrij zelden (onder andere bij drie op het district Amersfoort gerichte onderwerpen)

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1894 door de vrij-antirevolutionaire kiesvereniging Amersfoort met 1379 van de 2167 stemmen tot kandidaat gekozen

verkiezingen
  • Versloeg in 1894 J.H. de Waal Malefijt (arp-takkiaan)
  • Versloeg in 1897 jhr. T.A.J. van Asch van Wijck (arp) na herstemming
  • Was in 1901 geen Tweede Kamerkandidaat

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.