C.J.P. (Kees) Schalker

foto C.J.P. (Kees) Schalkervergrootglas

Vooraanstaande communist in het interbellum die vier jaar Tweede Kamerlid was. Aanvankelijk kantoorbediende en later partijfunctionaris (partijsecretaris) van de Communistische Partij. Zat ook in de gemeenteraden van Delft, Amsterdam en Rotterdam. In de Kamer onder andere woordvoerder landbouw en buitenlandse zaken. Maakte in de oorlog deel uit van de leiding van de illegale CPN tot zijn gevangenneming in november 1943. Werd opgesloten in Scheveningen en in 1944 gefusilleerd.

CPH
in de periode 1933-1937: lid Tweede Kamer

voornamen (roepnaam)

Cornelis Johannes Pieter (Kees)

personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 31 juli 1890

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 12 februari 1944

begraafplaats en -datum
herbegraven te Rotterdam, 4 maart 1946

levensbeschouwing
geen godsdienst

partij/stroming

partij(en)
  • CPH (Communistische Partij Holland), tot 1935
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), vanaf 1935

hoofdfuncties en beroepen

  • kantoorbediende "Calvé" N.V. te Delft, tot 1933
  • lid gemeenteraad van Delft, van 2 september 1919 tot 1 april 1929
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 1 september 1931 tot 21 juli 1937
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juli 1933 tot 8 juni 1937
  • CPH-vertegenwoordiger in Moskou, van juli 1937 tot 1938
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 5 september 1939 tot 26 augustus 1940

gevangenschap/internering
geïnterneerd strafgevangenis te Scheveningen ('Oranjehotel'), van november 1943 tot 12 februari 1944

partijpolitieke functies

  • secretaris CPH, van 1930 tot 1938
  • voorzitter CPH afdeling Rotterdam, van 1938 tot 1944
  • leider illegale CPN, tot november 1943

opleiding

lager-/basisonderwijs
  • lagere school (uitsluitend) te Delft

overige opleidingen
  • handelscursus, Gemeentelijke Handelsavondschool te Delft

activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder justitie, landbouw en buitenlandse zaken van de Communistische fractie in de Tweede Kamer
  • Interpelleerde in 1935 minister Deckers over de noodtoestand in de Drentse veenstreken
  • Interpelleerde in 1936 minister Oud over het beleid der regering ten aanzien van de gemeente Rotterdam

wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1937 ontslag als raadslid in Amsterdam vanwege tijdelijk verblijf in Rusland

uit de privésfeer
  • Werd gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte
  • Zijn vader was meubelmaker/-winkelier

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Delft, Nieuwe Schoolstraat 22, omstreeks 1920
  • Delft, Westerstraat 3, omstreeks 1923
  • Delft, Adriaan Pauwstraat 3, van 1924 tot april 1930
  • Amsterdam, Stolwijkstraat 11, omstreeks 1931
  • Amsterdam, Warmondstraat 64-I, omstreeks 1936
  • Rusland, van juli 1937 tot 1938
  • Rotterdam, Statenweg 87, vanaf mei 1938
  • 's-Gravenhage, Columbusstraat 265, van 26 augustus 1940 tot 1943

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
P. Hofland, "Leden van de raad. De Amsterdamse gemeenteraad 1814-1941"

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Delft, 1 juli 1914

echtgeno(o)t(e)/partner
H.B. Burghoorn, Hendrika Bernardina

kinderen
1 zoon en 1 dochter

vader
J.P. Schalker, Johannes Pieter

geboorteplaats en/of -datum
's-Gravenhage, 8 maart 1856

moeder
M.J. Hartering, Maria Johanna

geboorteplaats en/of -datum
's-Gravenhage, 9 juli 1863

broers en zusters
1 broer en 1 zus

beroep grootvader (vaderskant)
eigenaar koffiehuis

familierelaties

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.