Jhr.Mr. B.Ch. (Bon) de Savornin Lohman

foto Jhr.Mr. B.Ch. (Bon) de Savornin Lohman
bron: fotoarchief Eerste Kamer

Temperamentvolle en vooraanstaande conservatieve CHU-senator. Geestverwant van F.C. Gerretson en aanhanger van de Groot-Nederlandse gedachte. Op zijn negentwintigste hoogleraar staats- en administratiefrecht in Utrecht. Behoorde in 1927 tot de voornaamste opposanten van het Verdrag met België. Bewonderde Colijn. Was in 1945 voorstander van een fusie tussen ARP en CHU. Neef van A.F. de Savornin Lohman.

CHU
in de periode 1926-1946: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Bonifacius Christiaan (Bon)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 13 juli 1883

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 17 maart 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Utrecht, van 1 juli 1918 tot 10 maart 1928
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 april 1926 tot 17 maart 1946
  • fractievoorzitter CHU Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1929 tot 17 maart 1946
  • rector magnificus Rijksuniversiteit Utrecht, van september 1930 tot september 1931

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Buchenwald, van 9 oktober 1940 tot 15 november 1941
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Haaren, van 16 november 1941 tot 11 mei 1942
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 11 mei 1942 tot 8 april 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V., van 1939 tot 1946
  • lid Verklaringscommissie-Beelaerts van Blokland (adviescommissie voor het toelaten van leden tot de Tijdelijke Staten-Generaal), september 1945

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 21 maart 1939 tot 20 juni 1939
  • voorzitter Commissie voor Voorbereiding voor het wetsvoorstel Goedkeuring Verdrag van San Francisco over oprichting van de Verenigde Naties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), oktober 1945

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • In de Eerste Kamer sprak hij vooral over defensie, buitenlandse zaken, onderwijs en Indische zaken
  • Interpelleerde in 1931 minister Beelaerts van Blokland over de stand van de Nederland-Belgische onderhandelingen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1922 tot een groep 'malcontenten' in de CHU die zich uitspraken voor een principiëlere koers, tegen de sociale politiek en tegen de wijze waarop de kandidaatstelling was geregeld
  • Behoorde in 1924 tot een groep in de CHU ('goedgezinden') die zich keerden tegen de koers van de partij en die onder meer om krachtiger steun voor de bezuinigingspolitiek van Colijn vroeg
  • Was sinds 1929 betrokken bij "Het Nederlandsch Weekblad", een orgaan van de Rotterdamse CHU-kamerkring dat opponeerde tegen de partijlijn

uit de privésfeer
  • Zijn vader was gemeenteraadslid in Groningen
  • Zijn neef, Witius Hendrik, was president van de Hoge Raad

verkiezingen
  • In 1923 kandidaat in en in 1929, 1935 en 1937 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.