G.J.N.M. (Geert) Ruygers

foto G.J.N.M. (Geert) Ruygers
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Bijna vijfentwintig jaar buitenland-woordvoerder van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Katholieke leraar en journalist bij het corporatische en 'groot-Nederlands'-gezinde blad Brabantia Nostra. Werd in het begin van de bezetting actief bij de Nederlandse Unie als exponent van de vleugel die weinig op had met de parlementaire democratie. Schoof door de Nazi-terreur echter op in democratische richting, werd journalist bij illegale bladen en brak in 1945 via de Nederlandse Volksbeweging door naar de PvdA. Was in die partij één van de leidende figuren van de Katholieke Werkgemeenschap. In de Kamer een belangrijk woordvoerder over Europese eenwording, vrede en veilgheid en vooral ontwikkelingssamenwerking, waarvoor hij zich als één van de eersten sterk maakte.

PvdA
in de periode 1946-1970: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gerardus Johannes Nicolaas Maria (Geert)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Achternaam oorspronkelijk 'Ruijgers'

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 21 augustus 1911

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 februari 1970

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • hoofdredacteur tijdschrift "Je Maintiendrai", van 1945 tot 1946
  • voorzitter redactieraad "Je Maintiendrai/De Stem van Nederland", van 1946 tot 1948
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1946 tot 18 februari 1970

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/12)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid bestuur Europese Beweging in Nederland
  • lid Adviescommissie inzake vraagstukken van ontwapening, internationale veiligheid en vrede

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter vaste commissie voor Ontwikkelingssamenwerking (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1968 tot 18 februari 1970
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp Goedkeuring Verdragen tegen Rassendiscriminatie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 16 oktober 1968 tot 18 februari 1970

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was buitenland-woordvoerder van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hield zich later ook bezig met ontwikkelingssamenwerking.
  • Interpelleerde op 12 juni 1957 de ministers Luns en Hofstra over de hulp aan minder-ontwikkelde landen

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman en financieel adviseur van de firma Stoelemeijer

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.