Mr. M.M. Rost van Tonningen

foto Mr. M.M. Rost van Tonningen
bron: Persoonlijkheden

Fanatieke antisemiet van Austro-nazistische signatuur en aristocratische huize. Gaf in 1936 zijn vorstelijk betaalde baan bij de Volkenbond in Wenen op om zich geheel aan het nationaal-socialisme te kunnen wijden. In 1939 als Tweede Kamerlid een dag geschorst na een handgemeen in de vergaderzaal. Kort voor de Duitse inval in 1940 geïnterneerd als staatsgevaarlijk persoon. In de NSB de grote rivaal van Mussert. Vertrouweling van Himmler. Was belast met de gelijkschakeling van de Nederlandse arbeidersbeweging en volgde in 1941 Trip op als president van de Nederlandse Bank. Twistzieke, wispelturige, ambitieuze en onverdraagzame man. Pleegde in 1945 na een maand gevangenschap 'zelfmoord' - er was sprake van dat hij was 'gezelfmoord' - voor hij kon worden berecht.

NSB
in de periode 1937-1945: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Meinoud Marinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Soerabaja (Ned.-Indië), 19 februari 1894

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 6 juni 1945

3.

Partij/stroming

partij(en)
NSB (Nationaal-Socialistische Beweging), vanaf 12 augustus 1936

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 1937 tot 6 juni 1945
  • gemachtigde van de leider voor Financiën, Bankwezen, Bijzondere Economische Zaken en Nederlandse Oost-Compagnie, vanaf 1 februari 1943
  • SS-Hauptsturmführer, vanaf maart 1945

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd te Ooltgensplaat, van 3 mei 1940 tot 14 mei 1940 (werd op 30 mei door Duitse troepen 'bevrijd' in Calais)
  • geïnterneerd strafgevangenis te Scheveningen, van 6 mei 1945 tot 6 juni 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in april 1939 door de rechtbank te 's-Gravenhage vanwege belediging in het Nationale Dagblad van minister Goseling van Justitie veroordeeld tot een geldboete van f 500 of 100 dagen hechtenis
  • Behoorde op 3 mei 1940 tot de 21 personen die op grond van artikel 33 van de Wet op de staat van oorlog en beleg werden geïnterneerd. Zij werden na de Duitse aanval rond 14 mei overgebracht naar Zeeland en belandden uiteindelijk in Calais.
  • Zei op 27 maart 1942 op een NSB-vergadering in de zaal van de Haagse Dierentuin: "De Joden bepalen de richting van den oorlog, daarom werden onze menschen in Indië in den steek gelaten. De Jood voerde de bestialiteit in den oorlog in. Hij moet uitgeroeid worden!"

uit de privésfeer
  • Had vanaf 1934 vooral contact met de Oostenrijkse SS
  • Kwam na een val van een bovengang in de strafgevangenis van Scheveningen om het leven. Pleegde (vermoedelijk) zelfmoord, maar daaraan waren martelingen voorafgegaan.
  • Zijn vader was luitenant-generaal bij het KNIL, legercommandant te Nederlands-Indië en adjudant i.b.d. van koningin Wilhelmina

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.