Dr. P.H. Roessingh

foto Dr. P.H. Roessingh
bron: Onze Afgevaardigden

Liberale afgevaardigde voor het district Emmen eind negentiende en begin twintigste eeuw. In Emmen predikant. Behoorde tot de moderne richting in de Hervormde kerk en was een leerling van P. Hofstede de Groot. Zijn vader was eveneens predikant. Sprak ook in de Tweede Kamer met galmende domineesstem. Had in de Kamer als specialisme volksgezondheid. Voorstander van vereenvoudiging van de eed.

Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, 'club-Pyttersen', vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1891-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haren (Gr.), 8 februari 1840

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 december 1916

3.

Partij/stroming

stroming(en)
Takkiaan

partij(en)
Liberale Unie

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1984
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 10 juni 1896
  • Club-Pyttersen, van 10 juni 1896 tot 21 september 1897 (gematigd liberalen o.l.v. Pyttersen)
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Haarlo en de Waterhoek (Ov.), van 1865 tot juli 1869 (beroepen maart 1865, aangenomen in mei)
  • predikant Nederlandse Hervormde Kerk te Emmen, van 18 juli 1869 tot 29 mei 1892 (beroepen in maart 1869)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Emmen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 16 september 1913 (voor het kiesdistrict Emmen)

5.

Nevenfuncties

  • voorzitter commissie van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Drenthe, omstreeks 1890
  • voorzitter Nederlandse Protestantenbond, afdeling 's-Gravenhage

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter Commissie van Rapporteurs voor de hoofdstukken I, II etc. en de Wet op de Middelen 1900 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1906 tot mei 1906

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over volksgezondheid, onderwijs, waterstaat (Drenthse kanalen en spoorwegen) en belastingen

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn broer Gerhard Hendrik was lijfarts van koningin Emma
  • Zijn vader was predikant

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1897 M.W.A. van der Valk (arp)
  • Versloeg in 1901 Th. Heemskerk (arp)
  • Versloeg in 1905 en 1909 P. Wielinga (arp)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.