F. van der Oudermeulen

foto F. van der Oudermeulen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Amsterdamse koopman en later president van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, die in 1848 door koning Willem II tot Eerste Kamerlid werd benoemd om mee te werken aan aanneming van de voorstellen tot Grondwetsherziening. Was daarna voorbestemd om Eerste Kamervoorzitter te worden, maar bedankte voor die functie. Was wel vanaf 1853 nog ruim tien jaar een gematigd liberaal senator.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1847-1864: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Frederic

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 7 februari 1797

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 6 maart 1864

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • moderaat of 'pragmatisch liberaal'
  • lid Kiezers-Vereniging te Amsterdam
  • lid Vrijzinnige Kiezers-Vereniging

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • president Nederlandsche Handel-Maatschappij, van 1 januari 1844 tot 1 januari 1851
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 augustus 1848 tot 13 februari 1849
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 9 september 1850 tot 23 augustus 1853 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 augustus 1853 tot 6 maart 1864 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/12)

  • hoofdingeland waterschap De Beemster
  • lid dagelijks bestuur polder 's-Graveland

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1863 tot oktober 1863
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van januari 1864 tot maart 1864

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1861 tot de 13 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden
  • Behoorde in 1862 tot de 12 leden die tegen de ontwerp-wet tot afschaffing der slavernij in Nederlands West-Indië stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1848 met enkele anderen door koning Willem II tot Eerste Kamerlid benoemd om de voorstanders van Grondwetsherziening aan een meerderheid te helpen
  • Was in december 1848 de door de regering beoogde voorzitter van de Eerste Kamer

verkiezingen
  • Werd in december 1848 door de kiezers van de districten Hoorn en Edam genomineerd voor het Eerste Kamerlidmaatschap en voorgedragen voor benoeming, maar bedankte

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Eerste Kamer, februari 1849 (bedankt)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.