N. Oosterbaan

foto N. Oosterbaan
bron: Onze Afgevaardigden

Onderwijsman in de Tweede Kamerfractie van de ARP begin twintigste eeuw. Was onderwijzer, schoolhoofd en daarna schoolopziener in Gelderland. Had een sterke band met Zuid-Afrika, waar hij had gewerkt en over publiceerde. Volgde in 1909 Goeman Borgesius op als afgevaardigde voor het district Enkhuizen. Een niet opvallend Kamerlid, dat slechts betrekkelijk weinig het woord voerde.

ARP
in de periode 1909-1917: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Nicolaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nieuw-Buinen (gem. Borger), 20 december 1863

overlijdensplaats en -datum
Apeldoorn, 27 juli 1917

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • schoolopziener, arrondissement Doesburg, van 1 november 1902 tot 27 juli 1917
  • lid gemeenteraad van Doesburg, van 7 september 1909 tot 27 juli 1917
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1909 tot 27 juli 1917 (voor het kiesdistrict Enkhuizen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • medewerker weekblad "School met den Bijbel", van 31 maart 1904 tot 2 augustus 1917
  • voorzitter Vereeniging "Doesburg's belang", tot 1913 (oprichter; vereniging met name ter bevordering van de algemene ontwikkeling te Doesburg)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vrijwel uitsluitend over onderwijsaangelegenheden
  • Was vanaf december 1915 afwezig vanwege ziekte

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zag in 1913 af van een benoeming tot wethouder van Doesburg vanwege drukke werkzaamheden
  • Werd in juni 1917 nog wel bij enkelvoudige kandidaatstelling herkozen, maar overleed voor aanvang van de nieuwe zittingsperiode

uit de privésfeer
Was in 1915 geruime tijd en ook daarna geregeld afwezig vanwege gezondheidsproblemen

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1905 in het district Lochem na herstemming verslagen door G. Jannink (ul)
  • Versloeg in 1909 in het district Enkhuizen H. Goeman Borgesius (ul)
  • Versloeg in 1913 F.C.J. Netscher (vdb)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • Ook wel: N. Oosterbaan jr.
  • Grapho (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.