Mr. M.V. (Victor) Nyst

Korte tijd Tweede Kamerlid voor het district Maastricht als opvolger van de zwijgende Jonkheer Kerens de Wylré. Was in de Limburgse hoofdstad advocaat en later rechter. Te kort lid om veel indruk te maken. Stemde in 1880 wel samen met Des Amorie van der Hoeven als enige katholiek tegen de herinvoering van de doodstraf.

Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1880-1882: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Matthëus Victor (Victor)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 6 januari 1820

overlijdensplaats en -datum
Maastricht, 24 juni 1882

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Maastricht, van 1 september 1869 tot 1 januari 1876
  • ambteloos, van 1 januari 1876 tot 26 februari 1880
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 februari 1880 tot 24 juni 1882 (voor het kiesdistrict Maastricht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • plaatsvervangend voorzitter, eerste militiedistrict in Limburg, vanaf januari 1865
  • buitengewoon lid Gedeputeerde Staten van Limburg, tot 24 juni 1882

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsvoorstel inzake de zoutaccijns en bij zaken betreffende justitie en waterstaat
  • In 1880 stemden hij en Des Amorie van der Hoeven als enige katholieken tegen een motie-Bichon van IJsselmonde over herinvoering van de doodstraf. Hij behoorde tot de minderheid van de katholieken die vóór het wetsvoorstel tot vaststelling van het Wetboek van Strafrecht stemde.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn schoonvader was lid van de gemeenteraad van Maastricht
  • Zijn echtgenote was een aangetrouwd nichtje van P.F.E. van Wintershoven, Tweede Kamerlid

verkiezingen
  • Versloeg in 1880 bij tussentijdse verkiezingen A.L.E. Roberti met met 136 stemmen verschil en in 1881 bij de periodieke verkiezingen met ruim 700 stemmen verschil

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.