Jhr. F.X.J. van Nispen tot Pannerden

foto Jhr. F.X.J. van Nispen tot Pannerden
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg van een katholieke adellijke familie uit Gelderland (Zevenaar), die ruim acht jaar Eerste Kamerlid was. Leefde als grondbezitter en rentenier. Zijn vader was eveneens Eerste Kamerlid en enkele neven waren Tweede Kamerlid. Zoals de meeste katholieke Kamerleden in die tijd nogal behoudend.

Rooms-Katholieken
in de periode 1889-1899: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Franciscus Xaverius Jacobus

geboorteplaats en -datum
Zevenaar, 25 juli 1830

overlijdensplaats en -datum
Zutphen, 29 april 1899

2.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • landeigenaar, ambachtsheer en landbouwkundige
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 1 september 1856 tot 21 oktober 1889 (voor het kiesdistrict Zevenaar), opmerking: gekozen 27-06-1856
  • lid gemeenteraad van Zutphen, van september 1881 tot 29 april 1899
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1889 tot 29 april 1899 (voor Gelderland)

4.

Nevenfuncties

lid Raad van Commissarissen Nederlandsch-Amerikaansche Hypotheekbank te Uithuizen, vanaf 1893

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van mei 1894 tot december 1894
  • voorzitter Commissie voor de Verzoekschriften (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 september 1898 tot 29 april 1899

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over financiële onderwerpen, kiesrecht en waterstaat
  • Stemde in 1892 tegen de ontwerp-Wet inzake de vermogensbelasting van minister Pierson
  • Behoorde in 1896 tot de vier katholieken die vóór de ontwerp-Kieswet van Van Houten stemden

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sloot zich in oktober 1891 aan bij de Centrumsclub, de Kamerclub van Katholieke Tweede en Eerste Kamerleden

uit de privésfeer
  • Zijn tweede dochter uit zijn eerste huwelijk was gehuwd met een zoon van jhr. E.J.C.M. de Kuijper, Commissaris des Konings in Noord-Brabant. Zijn derde dochter hertrouwde later met die zoon.
  • Zij eerste echtgenote was een aangetrouwde nicht van jhr. Ch.J.M. Ruijs de Beerenbrouck en van A.F. Vos de Wael (Tweede en Eerste Kamerlid)
  • Zijn jongste dochter uit zijn tweede huwelijk was gehuwd met een zoon van J.J.G. baron van Voorst tot Voorst, Eerste Kamerlid

verkiezingen
  • Werd in 1880 bij de verkiezing voor een Eerste Kamerlid in Provinciale Staten van Gelderland in de tweede stemmingsronde met 34 tegen 21 stemmen verslagen door C.J.R. Nobel
  • Versloeg in 1889 bij een tussentijds verkiezing voor een Eerste Kamerlid in Provinciale Staten van Gelderland met 32 tegen 26 stemmen M. Tydeman (lib.)
  • Werd in 1890 bij de periodieke verkiezing van Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Gelderland met 33 van de 59 stemmen herkozen

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel IX, 716

Biografisch Woordenboek(en)
biografie opgenomen in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.