Mr. J.L.M. (Jan) Niers

foto Mr. J.L.M. (Jan) Niers
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholieke bestuurder en senator. Geboren en getogen Tukker, zoon van welgestelde katholieke winkelier. Was leraar en advocaat in Hengelo en politiek actief als raadslid, statenlid en vanaf 1960 Eerste Kamerlid. De eerste gedeputeerde die (in 1972) in zijn eigen provincie Commissaris van de Koningin werd. Zou dat zestien jaar blijven tot ieders tevredenheid. Bedachtzame bescheiden strateeg, niet ambitieus maar wel veel gevraagd. Als CdK een tolerante competente bestuurder, die zeer betrokken was bij het wel en wee van zijn provincie.

KVP
in de periode 1960-1988: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Leonardus Maria (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 15 juli 1925

overlijdensplaats en -datum
Denekamp, 29 oktober 2005

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1960 tot 10 mei 1972
  • lid Gedeputeerde Staten (onder meer belast met ruimtelijke ordening, bestuurlijke organisatie en volkshuisvesting) van Overijssel, van 6 juni 1962 tot 15 mei 1972
  • fractievoorzitter KVP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1969 tot 18 april 1972
  • Commissaris van de Koningin in Overijssel, van 15 mei 1972 tot 1 juli 1988 (benoemd bij K.B. van 10 april 1972)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid Raad van Commissarissen "Van Gelder Hattem Beheer" B.V., omstreeks 1990
  • lid Raad van Commissarissen Medisch Sportcentrum Twente, omstreeks 1990

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • plaatsvervangend voorzitter bijzondere commissie voor de Grondwetsherziening (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 23 september 1969 tot 10 mei 1972
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Algemene Zaken en Huis der Koningin (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 mei 1971 tot 10 mei 1972

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder binnenlandse zaken en volkshuisvesting van de Eerste Kamerfractie van de KVP

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Hij was de jongste van vijf kinderen. Op 6 oktober 1944 werd de ouderlijke woning in Hengelo getroffen door een bombardement. Twee van zijn broers kwamen daarbij om het leven.
  • Was gehuwd met een schoolvriendin uit Lonneker

verkiezingen
  • Werd in 1960, 1963, 1966 en 1971 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.