Mr. J.S. van Naamen

foto Mr. J.S. van Naamen
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Vertegenwoordiger van de gematigde (Amsterdamse) liberalen en medestander van Van Hall, die wel (zeker ten tijde van Willem II) hervormingen wilden op financieel gebied maar overigens tamelijk conservatief waren. Behoorde als rechter en als zoon van een wethouder tot de Amsterdamse notabelen. Speelde in de Kamer geen opvallende rol.

moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1844-1850: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Sebastiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 22 april 1801

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 29 maart 1852

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • moderaat; aanhanger van Van Hall
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • rechter Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, van 1 oktober 1838 tot 29 maart 1852
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1844 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 1 oktober 1850 tot 29 maart 1852 (voor het kiesdistrict Amsterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juli 1849 tot september 1849

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1847 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel over het stemrecht in steden en op het platteland stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 27 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 bij beide lezingen alleen tegen hoofdstuk VI (godsdienst) van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was rechter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, wethouder van Amsterdam en lid van Provinciale Staten van Noord-Holland

verkiezingen
  • Werd in 1848 met ruim 51 procent van de stemmen gekozen in district Amsterdam IV. Werd in Amsterdam V na herstemming verslagen door J. Heemskerk Bzn.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.