Dr.Mr. A.A.J. Meijlink

foto Dr.Mr. A.A.J. Meijlink
bron: Privécollectie

Katholiek Tweede Kamerlid dat door tijdgenoten als bekwaam en nauwgezet werd beschouwd. Studeerde onder andere letteren en rechten en was in Gent en Leiden leerling van Thorbecke. Nadien in Den Haag werkzaam als advocaat. In de Kamer geen katholieke Thorbeckiaan, maar gematigd conservatief en onafhankelijk. Vooral onderwijs had zijn belangstelling en daarnaast voerde hij actie tegen de aftapping door België van water uit de Maas. Hij was lid van de parlementaire enquêtecommissie over dit onderwerp.

conservatief (katholiek)
in de periode 1854-1863: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Alexis Josephus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 4 oktober 1797

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 11 december 1863

begraafplaats en -datum
Voorburg, 16 december 1863

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief-liberaal (vóór 1848)
  • conservatief-katholiek (na 1848)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid gemeenteraad van Voorburg, van 1842 tot juni 1851
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1849 tot 24 september 1850 (voor de landelijke stand, district Stompwijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1854 tot 15 september 1862 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 december 1862 tot 11 december 1863 (voor het kiesdistrict Eindhoven)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • redacteur tijdschrift "De Katholiek", van 1842 tot 1844 (medeoprichter)
  • lid plaatselijke commissie van toezicht op het onderwijs te Voorburg, vanaf 1842

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie naar de toestand van de Maas en de Zuid-Willemsvaart (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 31 juli 1860 tot 3 mei 1861

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1860 tot de conservatieve minderheid die vóór de begroting van Koloniën van minister Rochussen stemde
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was propagandist voor de verkiezingen van 1850 in Friesland en Rijnland
  • Was in 1840 betrokken bij de activiteiten van de Staatscommissie inzake de herziening van de Wet op het Lager Onderwijs uit 1806
  • Tegenstander van vrijhandel

uit de privésfeer
  • Werd op zijn achtste bij een boezemvriend van zijn vader gehuisvest, pastoor van Stockum te Zoetermeer
  • Overleed twee maanden na zijn echtgenote
  • Zijn vader was handelaar in wijnen en brandewijn

verkiezingen
  • Werd in 1854 bij tussentijdse verkiezingen gekozen met 55,1% van de stemmen
  • Werd in 1858 en 1862 bij de periodieke verkiezingen met resp. 96% en 91% van de stemmen gekozen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.