J.M.M.H. Merckelbach

foto J.M.M.H. Merckelbach
bron: Onze Afgevaardigden

In Zuid-Limburg geboren notaris, die acht jaar Tweede Kamerlid voor de katholieken was. Zoon van een Limburgse gedeputeerde en gehuwd met de dochter van een vooraanstaande Helmondse textielfabrikant. Speelde als Kamerlid geen belangrijke rol.

Rooms-Katholieken
in de periode 1897-1905: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joseph Matthias Maria Hubertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wittem (Lb.), 8 juni 1861

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 30 oktober 1926

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • kantonrechter-plaatsvervanger te Gulpen, van 17 september 1895 tot 1 januari 1926
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1897 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Gulpen)
  • notaris te Maastricht, van 1 september 1901 tot 1907 (benoemd bij K.B. van 14 augustus 1901)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid commissie van toezicht op de Rijkslandbouw-winterschool te Sittard, omstreeks 1897
  • lid Raad van Beroep voor de directe belastingen

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak slechts zelden in de Tweede Kamer; hoofdzakelijk over spoor- en tramwegen en belastingen

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een broer van hem was lid van Gedeputeerde Staten van Limburg
  • Zijn zoon was burgemeester van Wittem; hij was gehuwd met een dochter van P.W.H. Truijen, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was ld van Gedeputeerde Staten van Limburg

verkiezingen
  • Versloeg in 1897 L.H.W. Regout (rk) met 1828 tegen 1552 stemmen
  • Versloeg in 1901 jhr. L.H.L.J. van der Maesen de Sombreff (rk) met groot verschil
  • Was in 1905 geen kandidaat meer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.