H. (Harm) Kolthek

foto H. (Harm) Kolthek
Bron: IISG

Tussen 1918 en 1922 vertegenwoordiger van de vooroorlogse (revolutionaire) Socialistische Partij in de Tweede Kamer. Was secretaris van het Nationaal Arbeids Secretariaat, de syndicalistische vakbeweging in Nederland. Weigerde zich in de Kamer te houden aan de vertrouwelijkheid van het gesprokene in Kamercommissies. Was ook gemeenteraadslid in Amsterdam en Groningen.

SP (voor 1940)
in de periode 1918-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Harm (Harm)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Westerbroek (gem. Hoogezand, Gr.), 10 april 1872

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 19 januari 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Socialistische Partij, vanaf 1918
  • Partij Recht en Vrijheid, omstreeks 1931

lid tussentijds gevormde fractie(s)
Revolutionair-socialistische fractie, van september 1918 tot april 1921

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 20 april 1935 tot 1 september 1941 (voor partij Recht en Vrijheid)
  • lid gemeenteraad van Groningen, van 1 september 1931 tot 1 september 1941 (voor partij Recht en Vrijheid)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 24 juni 1922

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • hoofdredacteur "Ons Erfdeel", orgaan van de vereniging recht en vrijheid
  • voorzitter Revolutionair Socialistisch Comité

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Interpelleerde in 1920 en 1921 minister Van IJsselstein over het rapport van de Crisis-enquêtecommissie inzake het beheer van het Bureau voor Vleesch en Vetten enz.
  • Interpelleerde in 1920 minister Heemskerk over uitsluitingen in het bouwbedrijf

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Zijn echtgenote veroorzaakte in 1921 op Prinsjesdag een rel door bij binnenkomst van de koningin in de Ridderzaal te roepen: "Groenendaal moet vrij!" (Groenendaal was een dienstweigeraar die in de gevangenis zat, red.). Zij werd daarop met vijf medestanders uit de zaal verwijderd en opgesloten.
  • Werd in 1919 niet toegelaten als gemeenteraadslid van Amsterdam, omdat hij in Den Haag zou wonen. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten vernietigd. Na beroep van de gemeente bij de Raad van State werd in december 1920 alsnog de toelating bevolen.
  • Vormde in de Tweede Kamer van september 1918 tot april 1921 met Kruyt, Wijnkoop en Van Ravesteyn de revolutionair-socialistische fractie.

uit de privésfeer
  • Leed sinds omstreeks 1925 aan een oogaandoening en moest zich in Groningen vestigen, nabij het Academisch Ziekenhuis
  • Zijn vader was fabrieksarbeider

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • HaKa (pseudoniem)
  • Mephisto (pseudoniem)
  • Malcontent (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.