A.H. (André) Kloos

foto A.H. (André) Kloos
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vakbonds- en omroepbestuurder en PvdA-politicus. Groeide op in Amsterdams middenklassegezin, met een maatschappelijk betrokken vader. Maakte na de HBS en een lerarenopleiding via het wetenschappelijk bureau carrière bij het NVV en werd daarvan in 1965 voorzitter. Combineerde die functie met het lidmaatschap van de Eerste Kamer voor de PvdA. Leidde tijdens het kabinet-De Jong met succes massale vakbondsacties tegen de Loonwet van minister Roolvink, waarmee de regering wilde kunnen ingrijpen in cao-onderhandelingen. Werd vanwege zijn populariteit toen zelfs enige tijd genoemd als mogelijke lijsttrekker van de PvdA. Na zijn vertrek bij de vakbond voorzitter van de VARA.

PvdA
in de periode 1963-1982: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Andries Hein (André)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 augustus 1922

overlijdensplaats en -datum
Kortenhoef (gem. 's-Graveland), 9 november 1989

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 1 mei 1982
  • voorzitter NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen), van 23 oktober 1965 tot 9 januari 1971
  • voorzitter VARA (Vereniging van Arbeiders Radio-Amateurs), van 7 mei 1971 tot 1 mei 1980

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/19)

  • lid Raad van Commissarissen Perscombinatie, omstreeks april 1982
  • voorzitter Raad van Commissarissen GOM (Gelderse Ontwikkelingsmaatschappij), omstreeks april 1982

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1980 tot 1 mei 1982
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1980 tot 10 juni 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder sociale en economische zaken van de PvdA-Eerste Kamerfractie

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Betitelde in september 1969 in een rede voor de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale de Loonwet van minister Roolvink als 'knevelwet'
  • Werd in 1970 genoemd als PvdA-lijsttrekker
  • Nam ontslag als Eerste Kamerlid, omdat hij deze functie onverenigbaar achtte met het lidmaatschap van de commissie-Wagner

uit de privésfeer
  • Was in zijn jeugd een verdienstelijk atleet (hardlopen)
  • Zat in de periode 1942-1945 ondergedoken
  • Zijn eerste echtgenote kwam om het leven bij een auto-ongeluk nabij Hilversum

verkiezingen
  • Werd in 1963, 1969, 1971, 1974, 1980 en 1981 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.