Mr. J. Kappeyne van de Coppello

foto Mr. J. Kappeyne van de Coppello
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Amsterdamse advocaat, die raadslid in Amsterdam, gedeputeerde van Noord-Holland en daarna vier jaar Eerste Kamerlid was. Welsprekende neef en naamgenoot van de liberale voorman uit de negentiende eeuw. Vooraanstaande jurist, deken van de Orde van Advocaten in Amsterdam en voorzitter van een staatscommissie over burgerlijke rechtsvordering. Maakte in 1918 ook deel uit van de staatscommissie Grondwetsherziening. Voelde zich meer aangetrokken tot een loopbaan in de advocatuur dan in de politiek. Wars van eerzucht en uiterlijk vertoon. Lardeerde zijn speeches steeds met de nodige humor.

liberaal
in de periode 1916-1920: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jacobus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 27 mei 1854

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 6 februari 1920

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 8 juli 1908 tot maart 1916 (voor het kiesdistrict Amsterdam IV)
  • lid Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1910 tot maart 1916
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 maart 1916 tot 6 februari 1920 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Ruys de Beerenbrouck), van 20 december 1918 tot 6 februari 1920
  • voorzitter Staatscommissie tot voorbereiding voor de herziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, van 13 september 1919 tot 6 februari 1920

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van undefined 1918 tot maart 1919

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer uitsluitend over justitiële onderwerpen

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • In 1875 "praeses collegii" tijdens de feesten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Leidse Universiteit
  • Zijn tweede echtgenote was een nicht (oomzegger) van minister G.L. Baud. Zij was ook een nicht van B.M. Vlielander Hein, Eerste Kamerlid, en van de schrijver Louis Couperus.
  • Zijn vader was rector van het gymnasium, eerste te Gouda en later te Amsterdam en buitengewoon hoogleraar pedagogiek en Griekse Oudheden aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.