D.J. van Houten

foto D.J. van Houten
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Sociaal voelende fabrikant uit Weesp; neef van de oprichter van de bekende cacaofirma Van Houten. Eén van de rijkste inwoners van het stadje aan de Vecht. Zat voor de liberalen negen jaar in de Eerste Kamer. Sprak in de Senaat enkele keren over onderwerpen op het gebied van handel en financiën. Als ondernemer warm voorstander van de Arbeidswet 1919 van minister Aalberse en als inwoner van Weesp begaan met het wel en wee van zijn medeburgers.

liberaal
in de periode 1913-1922: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Douwinus Johannes

geboorteplaats en -datum
Assen, 27 januari 1861

overlijdensplaats en -datum
Weesp, 18 maart 1939

2.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • beherend vennoot, firma "C.J. van Houten en Zn." te Weesp, van 1895 tot 29 april 1933
  • lid gemeenteraad van Weesp, van 3 september 1895 tot 3 september 1915
  • wethouder van Weesp, van 6 september 1898 tot 6 september 1904
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 1 november 1898 tot juli 1904 (voor het kiesdistrict Weesp), opmerking: gekozen 11-08-1898
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 24 juli 1922 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/13)

  • voorzitter Nutsspaarbank te Weesp
  • penningmeester Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Weesp (44 jaar)

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1918 tot december 1918

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met financiën en handel

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zette zich in zijn gemeente in voor de aanleg van de waterleiding en stelde in 1928 namens de 100-jarige firma Van Houten f. 10.000,- ter beschikking van de armen.

uit de privésfeer
  • Zijn oom, Casparus van Houten, was oprichter van de firma "Van Houten"

verkiezingen
  • Versloeg in 1913 bij de periodieke verkiezing van Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Noord-Holland in de derde stemronde Th. Stoop (sdap) met 39 tegen 16 stemmen
  • Werd in 1922 niet herkozen als Eerste Kamerlid. Kreeg in Provinciale Staten van Noord-Holland in de eerste stemronden als hoogste aantal slechts negen stemmen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • H. van Felius en H.J. Metselaars, "Noordhollandse Statenleden 1840-1919"
  • Onze Afgevaardigden, 1913
  • Wie is dat? 1938

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.