J.F. van der Heijde

Eindhovense notaris die buitengewoon lid was van de Dubbele Kamer in 1848 en daarna gewoon Tweede Kamerlid. Eén van de meer vooruitstrevende katholieke liberalen uit Noord-Brabant, die volop steun gaf aan Thorbecke. Werd in 1853 na een door intriges bepaalde verkiezingsstrijd vervangen door een conservatievere afgevaardigde, maar keerde na een jaar terug in de Tweede Kamer. Overleed echter al korte tijd daarna.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1848-1854: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joannes Franciscus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Strijp (thans gem. Eindhoven), 11 mei 1796

overlijdensplaats en -datum
Strijp (thans gem. Eindhoven), 25 juli 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 mei 1854 tot 25 juli 1854 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid gemeenteraad van Strijp, van oktober 1851 tot 25 juli 1854
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • notaris te Strijp, van 7 juni 1850 tot 25 juli 1854
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over juridische, financiële en bestuurlijke aangelegenheden

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was sigarenfabrikant en burgemeester van Strijp (1814-1820 en 1831-1842)

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1854 bij tussentijdse verkiezingen bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Werd in 1853 na herstemming verslagen door P. van den Heuvel
  • Versloeg in december 1848 en in 1850 J.O. de Jong van Beek en Donk

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.