Jhr.Mr.dr. N.Ch. de Gijselaar

foto Jhr.Mr.dr. N.Ch. de Gijselaar
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Lange, statige burgervader en CHU-senator. Afkomstig uit een Gorkumse bankiersfamilie. Werd in 1910 burgemeester van Leiden. Oud-Hollandse regent, die in de sleutelstad echter populair was vanwege zijn persoonlijke innemendheid en onpartijdigheid. Na zijn overlijden werd hij omschreven als 'een waar burgervader, die de algemene achting van de bevolking genoot'. Wist het financiële beheer van de gemeente aanzienlijk te verbeteren. Was vierentwintig jaar Eerste Kamerlid en hield zich in de Senaat met uiteenlopende onderwerpen bezig.

CHU
in de periode 1913-1937: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Nicolaas Charles

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gorinchem, 21 oktober 1865

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 21 december 1937

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 21 november 1906 tot 1 maart 1913 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • burgemeester van Leiden, van 1 maart 1910 tot 1 januari 1927
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 31 maart 1913 tot 8 juni 1937 (in 1913-1923 voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid Zuiderzeeraad, vanaf 31 maart 1919 (nog in 1921)
  • voorzitter Staatscommissie inzake de visserij-inspectie, vanaf mei 1919

afgeleide functies, presidia etc. (2/11)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 juni 1935 tot 18 september 1935
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 10 december 1935 tot 16 december 1936

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/5)
  • erevoorzitter Leidsche Sport Organisatie
  • erevoorzitter Nationale Vereniging tot steun aan Miliciens, afdeling Leiden

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over binnenlandse zaken, waterstaat, koloniën, financiën, landbouw en posterijen

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Tijdens zijn burgemeesterschap kwam er in Leiden onder meer een elektrische tram, werd het Rijn-Schiekanaal verlegd en werd een gemeentelijke HBS gebouwd. Hij maakte zich verder sterk voor aanleg van de Leidse Hout.
  • Op het Rapenburg in Leiden is op 23 april 1920 uit dankbaarheid voor zijn zorg voor de bevolking tijdens de Eerste Wereldoorlog een aan hem opgedragen monumentale bank geplaatst

uit de privésfeer (3/4)
  • Legde zijn burgemeesterschap neer vanwege gezondheidsproblemen
  • Zijn zus was gehuwd met een zoon van J. van Vollenhoven, Eerste Kamerlid en burgemeester van Rotterdam
  • Zijn vader was bankier (firma "C. de Gijselaar en Co.") te Gorinchem en lid van de gemeenteraad van Gorinchem

anekdotes en citaten
  • Zijn populariteit bleek uit een door de bevolking gezongen liedje: "Er is maar eene goede Leienaar, dat is De Gijselaar".

verkiezingen
  • In 1923, 1926 en 1932 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.