N.R.H. Guljé

foto N.R.H. Guljé
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Bredase zeepzieder en oliefabrikant, die als Thorbeckiaan in de Tweede Kamer zat. Kleinzoon van een patriot. Voor hij afgevaardigde voor het district Breda werd, was hij enige jaren Statenlid. Als vriend en volgeling van Thorbecke streed hij voor liberalisering van het economische leven. Tweemaal werd hij als derde op de voordracht voor het Kamervoorzitterschap geplaatst.

Thorbeckiaan
in de periode 1862-1871: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Norbertus Reinerus Henricus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 5 juni 1808

overlijdensplaats en -datum
Breda, 5 juli 1885

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 18 september 1871 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 april 1862 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid gemeenteraad van Breda, van september 1860 tot september 1870
  • eigenaar olieslagerij te Breda (oprichter)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

lid Kamer van Koophandel en Fabrieken van Breda, vanaf maart 1845

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1870 tot mei 1870

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1866 tot de liberalen die vóór het amendement-Poortman op de ontwerp-Cultuurwet stemden. Door aanneming van dit amendement viel het kabinet-Fransen van de Putte.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1869 en 1870 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
  • Een zoon was burgemeester van Breda en een andere zoon was raadsheer in de Hoge Raad
  • Zijn vader was hoofdinspecteur der directe belastingen te Rotterdam en regeringscommissaris in West-Indië

verkiezingen (3/9)
  • Werd in 1873 in het district Breda verslagen door A.F.X. Luyben
  • Werd in 1873 in het district 's-Hertogenbosch verslagen door F.J.E. van Zinnicq Bergman
  • Werd in 1871 verslagen door jhr. C.J.Ch.H. van Nispen tot Sevenaer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.