B.J. Gerretson

foto B.J. Gerretson
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Rotterdamse verfhandelaar, die als Tweede Kamerlid opkwam voor de belangen van zijn stad. Versloeg in 1913 bij naverkiezingen de sociaaldemocraat De Zeeuw met 400 stemmen, hoewel kort tevoren diens partijgenoot Spiekman nog een ruime meerderheid had gehaald. Was in Rotterdam ook lange tijd gemeenteraadslid. Opvallend lid van de CHU-fractie, met soms afwijkende opvattingen. Aan het einde van zijn Kamerlidmaatschap lange tijd ziek en als enige afwezig bij de stemming over de omstreden Vlootwet. Vader van de militante hoogleraar en CHU-senator F.C. Gerretson.

CHU
in de periode 1913-1925: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Bartholomeus Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 1 december 1856

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 29 oktober 1930

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van november 1896 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • waarnemend wethouder (van financiën) van Rotterdam, van april 1910 tot november 1910 (tijdens ziekte van wethouder S. Muller)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1913 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Rotterdam I)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 2 juli 1918 tot mei 1925 (1918-1919 voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 maart 1921 tot 19 mei 1925

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid bestuur Tehuis voor vrouwen te Rotterdam
  • lid bestuur Christelijke scholen te Rotterdam

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoozitter Nederlands Christelijke Jongelingsverbond "Obadja", vanaf 1909

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral met financieel-economische aangelegenheden bezig
  • Diende in 1914 samen met Van der Molen (ARP) een initiatiefwetsvoorstel in over aanleg, uitbreiding en exploitatie van zeehavens. Dit wetsvoorstel werd in 1924 ingetrokken.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Vanaf 1 mei 1923 wegens ziekte niet meer in de Kamer verschenen
  • Was in oktober 1923 de enige afwezige bij de stemming over de ontwerp-Vlootwet, die met 50 tegen 49 werd verworpen
  • Bedankte in mei 1925 vanwege zijn gezondheid als Tweede Kamerlid en Statenlid

uit de privésfeer
  • De laatste acht jaren voortdurend ziek
  • Zijn vader was fabrikant van lakken en vernissen

verkiezingen
  • Versloeg in 1913 bij tussentijdse verkiezingen A.B. de Zeeuw (sdap)
  • Versloeg in 1917 J.W. Kruyt (bcs)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.