J.A. (Jan) de Fremery

foto J.A. (Jan) de Fremery
bron: Gemeentearchief Leiden

Leidse zoutzieder en lid van de Kamer van Koophandel, die in 1849 Thorbecke opvolgde als Kamerlid voor Leiden toen deze minister werd. Hij werd in 1850 echter niet herkozen, maar keerde in 1851 terug als afgevaardigde voor het district Steenwijk. Tamelijk actief als Kamerlid, zonder in de Tweede Kamer een vooraanstaande rol te spelen. Aan zijn Kamerlidmaatschap kwam een einde na de Aprilbeweging van 1853 en doordat hij was beschuldigd van belastingfraude bij de zouthandel.

Thorbeckiaan
in de periode 1850-1853: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Andreas (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 31 mei 1801

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 19 november 1865

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • eigenaar zoutziederij "De Leidsche Zoutkeet" te Leiden
  • lid stedelijke raad van Leiden, van 7 oktober 1841 tot oktober 1851
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 februari 1850 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 maart 1851 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Steenwijk)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid curatorium Stedelijk Gymnasium te Leiden
  • secretaris Indisch Genootschap te 's-Gravenhage

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1851 tot november 1851
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1853 tot april 1853

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder andere over het kiesrecht, de scheepvaartwetten, militaire pensioenen, het muntstelsel in de Koloniën en handelsverdragen
  • Diende in 1850 een initiatiefvoorstel in tot afschaffing van accijns op schapen- en varkensvlees. Dit voorstel werd later ingetrokken.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn politieke loopbaan werd afgebroken, nadat hij (ten onrechte) was beschuldigd van fraude met invoerbelasting op zout

uit de privésfeer
  • Zijn vader was wijnhandelaar en zoutzieder
  • Zijn schoonvader, Petrus Cuneaus, was wethouder van Leiden
  • Zijn broer was burgemeester van 's-Gravenzande

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1851 bij een tussentijdse verkiezing in het district Steenwijk N. van Heloma na herstemming
  • Werd in 1853 bij de algemene verkiezingen verslagen door J. van Lennep
  • Werd in 1854 in het district Leiden verslagen door P.H. baron van Taets van Amerongen (cons.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.