Jhr.Mr. P. van Foreest

foto Jhr.Mr. P. van Foreest
bron: Onze Afgevaardigden

Gemoedelijke oud-liberale herenboer uit Noord-Holland die in de Tweede Kamer het woord voerde over landbouw en waterstaat. Telg van een bekend bestuurlijk geslacht uit Alkmaar; ook zijn vader en grootvader waren Kamerlid. Was burgemeester en gemeentesecretaris van Wieringermeer, tot hij in 1875 het veebedrijf van zijn vader overnam. Had een grote staat van dienst op het gebied van de veeteelt en het waterstaatsbestuur, met name als dijkgraaf van De Hondsbossche. Maakte zich sterk voor inpoldering van de Zuiderzee. Schoonzoon van de schrijver en predikant Nicolaas Beets.

oud- of vrije liberalen, Vrij-Liberalen
in de periode 1903-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Alkmaar, 19 december 1845

overlijdensplaats en -datum
Heiloo, 19 september 1922

3.

Partij/stroming

stroming(en)
oud-liberaal

partij(en)
Bond van Vrije Liberalen, vanaf 1906

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • dijkgraaf waterschap "De Hondsbossche en Duinen tot Petten", van 1 april 1896 tot 1 januari 1922
  • dijkgraaf waterschap "Uitwaterende Sluizen in Kennermerland en West-Friesland", van 1 januari 1900 tot 1 januari 1918
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 mei 1903 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Alkmaar)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/21)

  • lid bestuur Zuiderzeevereeniging, van 1913 tot 19 september 1922
  • lid Zuiderzeeraad, van 31 maart 1919 tot 19 september 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over waterstaat (zee- en oeverwerken, onderhoud van kanalen) en landbouw en visserij

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Een dochter van hem was gehuwd met een zoon van A.P. de Lange, Tweede Kamerlid
  • Neef (oomzegger) en schoonzoon van de letterkundige en predikant Nicolaas Beets
  • Zijn zwager jhr. S. Laman Trip was president van de Hoge Raad

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1913 J.R. Snoek Henkemans (chu) na herstemming
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Was in 1918 wel kandidaat, maar werd ondanks voorkeurstemmen in de kieskring Den Helder niet herkozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.