J.Ch. Fabius

foto J.Ch. Fabius
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Officier van orthodoxen huize uit Delft, die negen jaar de ARP vertegenwoordigde als Tweede Kamerlid. Was in Delft werkzaam bij de artillerie-inrichting en als magazijn- en laboratoriabeheerder bij de munitieschool. Als Kamerlid militair- en onderwijswoordvoerder. Werd later inspecteur van het lager onderwijs. Had allerminst het postuur van een officier en was een matig spreker. Broer van de hoogleraar en staatsraad D.P.D. Fabius.

antirevolutionair
in de periode 1881-1890: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Christiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Garderen (gem. Barneveld, Gld.), 29 november 1849

overlijdensplaats en -datum
Delft, 8 april 1924

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1881 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid gemeenteraad van Delft, omstreeks 1886 en nog in 1887
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 23 maart 1887 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 april 1887 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 26 maart 1890 (voor het kiesdistrict Delft)
  • inspecteur van het lager onderwijs in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, van 3 maart 1890 tot 1 januari 1921

officiersrangen (2/3)
  • eerste luitenant der artillerie, van 25 april 1875 tot 23 maart 1887
  • kapitein der artillerie b.d., van 23 maart 1887 tot maart 1890

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • ondervoorzitter Vereniging voor Volksweerbaarheid
  • secretaris College van Directeuren Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie exploitatie van de Nederlandse spoorwegen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1882 tot oktober 1882

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak hoofdzakelijk over militaire- en onderwijsaangelegenheden
  • Stemde in 1883 vóór de conclusie van een commissie van rapporteurs, waarin de handelwijze van het Indische Gouvernement bij het afsluiten van een contract met de Bilitonmaatschappij werd veroordeeld. Aanneming van deze conclusie was voor minister De Brauw reden om af te treden.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1887 was een tussentijdse verkiezing nodig vanwege zijn bevordering tot kapitein

uit de privésfeer
Zijn vader was predikant (laatstelijk te IJsselstein)

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1886 de liberalen jhr. W.Th.C. van Doorn en A.M. Maas Geesteranus
  • Versloeg in 1887 de liberalen H. Goeman Borgesius en W. van der Kaay
  • Versloeg in 1888 J.G. Gleichman (lib.). Werd in de districten Loosduinen en Schiedam in de eerste stemmingsronde verslagen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.