G. Fabius

foto G. Fabius
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Vice-admiraal die vier jaar conservatief afgevaardigde van Amsterdam was. Tijdens zijn langdurige loopbaan bij de marine maakte hij tochten naar onder meer Japan, West-Indië en Nederlands-Indië. In de Tweede Kamer vooral marinespecialist, maar hij hield zich ook bezig met koloniale zaken en scheepvaart en maakte deel uit van de parlementaire enquêtecommissie inzake de koopvaardij.

conservatief
in de periode 1873-1877: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Gerhardus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Lisse, 13 december 1806

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 maart 1888

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • commandant van de Zeemacht in Nederlands-Indië, van juli 1863 tot januari 1868
  • gepensioneerd als marineofficier, 1 juli 1869
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1873 tot 17 september 1877 (voor het kiesdistrict Amsterdam)

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van juli 1863 tot juni 1867
  • vice-admiraal, van 1 juli 1867 tot juni 1869

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie Nederlandse koopvaardijvloot (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1874 tot maart 1875

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over koloniale zaken, marine, belastingen, buitenlandse zaken en scheepvaart
  • Interpelleerde in 1874 de ministers Weitzel, Fransen van de Putte en Van Erp Taalman Kip over het militaire beleid in Atjeh

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte in de jaren 1854, 1855 en 1856 drie reizen naar Japan. Tijdens de tweede reis werd Zr.Ms. raderstoomschip derde klasse Soembing vanwege de koning geschonken aan de Japanse keizer. Daarmee werd mede de basis gelegd voor de moderne Japanse marine.
  • Was als Kamerlid voorstander van handhaving van lijfstraffen en bestrijder van drankmisbruik

verkiezingen
  • Werd in 1872 bij tussentijdse verkiezingen na herstemming verslagen door J.A. Jolles (lib.)
  • Versloeg in 1873 J.A. Jolles (lib.) na herstemming
  • Werd in 1877 verslagen door de liberalen T.J. Stieltjes, jhr. J.W.H. Rutgers van Rozenburg en P.H. Holtzman

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.